Odborníčka prezradila najväčšie tajomstvo umývania špinavých rúk

Umývanie rúk  - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Týka sa mikroorganizmov, ktoré na nich prežijú dlhé mesiace.

Mnoho ľudí si ruky neumýva dôkladne. Treba kombinovať mydlo a dezinfekčný prostriedok, obyčajná voda nestačí. Zabudnúť nemožno na miesta medzi prstami a okolie lôžok nechtov, pretože tam sa usádza najviac mikroorganizmov. Ľudia to často opomenú.

Hygienu rúk nemožno zanedbávať. V opačnom prípade sa človek napríklad vystavuje ochoreniu na vírusovú hepatitídu A či šigelózu, teda vysoko nákazlivé črevné ochorenie. Umývanie rúk je dôležitou prevenciou v čase chrípkovej sezóny a zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení.

Zdroj: shuterstock.com

"Vyvolávatelia týchto ochorení prežívajú v sekréte dýchacích ciest na plochách a predmetoch. Pokiaľ si ľudia ruky nedostatočne umyjú po kontakte s týmito predmetmi, môžu sa nakaziť aj bežne kvapôčkovou infekciou," vysvetlila primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava Elena Lazarová.

Mikroorganizmy prežijú na rukách dlhé mesiace. Ruky si podľa lekárov či hygienikov treba dezinfikovať či umyť pod tečúcou vodou po príchode na pracovisko, pri viditeľnom znečistení rúk, pred jedlom, po použití toalety, či pri možnej kontaminácii rúk. Pred umývaním rúk tekutým mydlom pod tečúcou vodou si zdravotníci podľa Lazarovej ešte dezinfikujú ruky alkoholovými dezinfekčnými prostriedkami.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti