Miroslav Lajčák bude kandidovať na generálneho tajomníka OSN

Miroslav Lajčák
Zdroj: TASR

O kandidatúre nášho ministra zahraničných vecí sa hovorí už najmenej 2 roky

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák by mal byť oficiálnym kandidátom Slovenskej republiky na post Generálneho tajomníka OSN. Jeho kandidatúru by mala vláda SR schváliť na svojom rokovaní v stredu (25. mája). Podľa informácií TASR od nemenovaného zdroja blízkeho vláde.

Je to výzva

Minister svoju kandidatúru dodnes nepotvrdil, ale ani nevylúčil. Avšak jeho záujem o danú pozíciu naznačovalo už jeho nedávne vyjadrenie. "Neskrývam, že je to, pochopiteľne, atraktívna téma, pre profesionálneho diplomata je to výzva, je to príležitosť a pred príležitosťami sa neuteká," uviedol slovenský minister pred zasadnutím vlády začiatkom mája.

"Princíp, na ktorom sa všetci zhodli, je, že chceme najlepšieho možného kandidáta," povedal vtedy Lajčák. Odmietol, že by bolo dopredu dohodnuté, že post získa zástupca z východnej Európy. "Existuje povedomie, že východná Európa nemala zatiaľ generálneho tajomníka, to znamená, že istá pozitívna diskriminácia nášho regiónu by mohla byť v prípade, že budú dvaja rovnocenní kandidáti a jeden bude z nášho regiónu," ozrejmil.

Musí mať kvalitu

Rovnako podľa šéfa diplomacie platí, že doteraz nezastávala funkciu generálneho tajomníka ONS žena, a preto existuje istá pozitívna diskriminácia aj v tomto smere. "Základ je kvalita, ale tieto dva aspekty sa zohľadňujú. Nie je to nikde napísané, ale región a príslušnosť k pohlaviu sa bude istým spôsobom brať do úvahy.

Ale ak vám chýba kvalita, tak vám ani jedno nepomôže," doložil. Druhé funkčné obdobie súčasného generálneho tajomníka Pan Ki-Muna sa končí 31. decembra 2016. Od januára nasledujúceho roka bude viesť OSN na päť rokov už deviaty generálny tajomník.


BRATISLAVA/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme OSN

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.