Domáce

Zverejnili rebríček vysokých škôl podľa nákladov na štúdium

Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: TASR

Spočítali, koľko stojí strava či cestovanie.

Rozdiel v cenách za štúdium na slovenských vysokých školách je viac ako 2 000 eur. Zistil to internetový portál Študentské financie v prieskume verejných a štátnych vysokých škôl z decembra a januára. Podľa portálu vyjde najdrahšie prváka na vysokej škole štúdium na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Ročné výdavky na tejto škole vyšli na 2 125 eur.

Najlacnejšie vysokoškolské štúdium možno podľa prieskumu získať na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, kde je štúdium spojené s výkonom profesionálnej vojenskej služby a náklady študentov v plnom rozsahu hradí štát. Podľa portálu tu náklady na štúdium vyjdú na 20 eur ročne.

Univerzitou s druhými najnižšími výdavkami študentov je Prešovská univerzita v Prešove, ktorá ročne študenta stojí 1 134 eur, nasleduje Žilinská univerzita v Žiline, ktorá vysokoškoláka ročne vyjde na 1 214 eur.

Naopak drahá je aj Akadémia umení v Banskej Bystrici, ktorá študenta vyjde na 1 679 eur. Tretím najnákladnejším je štúdium na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, za ktoré vysokoškolák zaplatí ročne 1 659 eur.

Do nákladov započítali ubytovaného na internáte, cestovné výdavky aj stravu v univerzitnej jedálni, ako aj poplatok za prijímacie konanie či vydanie študentského preukazu, u

"Prieskum sleduje taktiež rozdiely v nákladoch študentov podľa jednotlivých študijných smerov. Napríklad, ak sa študent rozhodne pre humanitný smer, pedagogiku alebo informatiku, môže výberom školy ušetriť ročne 450 eur, študent ktorý sa rozhodne pre zdravotnícky smer, môže výberom školy ušetriť ročne až 991 eur," informuje Patrik Lučan z redakcie portálu Študentské financie.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu

  

BRATISLAVA/ SITA, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.