Pokuty za jazdu bez diaľničnej známky sa znížia o polovicu. Vieme odkedy

Na snímke internetová stránka NDS na kúpu E-známky.
Zdroj: TASR

Novela, ktorú dnes schválila vláda, upravuje aj periodicitu pokutovania vodičov.

Pokuta za jazdu bez platnej elektronickej diaľničnej známky sa zníži z 300 eur na 150 eur. Vláda totiž na dnešnom zasadnutí odobrila novelu zákona o diaľničnej známke, ktorú kabinetu predložil minister dopravy Roman Brecely (nominant #Siete). Novela má nadobudnúť účinnosť 1. októbra tohto roku.

Štátny tajomník rezortu Árpád Érsek (Most-Híd) je presvedčený, že pôvodné pokuty boli príliš vysoké. „Systém nebol tak nabehnutý, aby sme teraz mohli povedať, že je v 100-percentom poriadku všetko. Našli sme toto kompromisné riešenie, ktoré prešlo na vláde a malo by to motivovať ľudí, ktorí si nekúpili známku a chodili načierno. Takže je to aj motivačné, ale ja si myslím, že to bola vysoká pokuta,“ povedal po rokovaní vlády.


Zároveň rezort dopravy novelou upravuje periodicitu pokutovania vodičov. To znamená, že ak teraz získal motorista pokutu za každý deň jazdy bez diaľničnej známky, po novom bude môcť dostať druhú pokutu až po mesiaci od tej prvej. Tiež motorista, ktorý v priebehu predchádzajúcich 12 mesiacov už zaplatil jednu alebo viac pokút a v súčasnosti opäť zhrešil, ale dodatočne si kúpi ročnú diaľničnú známku, táto pokuta sa mu odpustí.

Čo sa týka motoristov, ktorí do účinnosti novely zákona dostali alebo dostanú pokutu, uhradiť budú musieť len jednu pokutu. Rezort dopravy pritom pôvodne plánoval, že zmeny v súvislosti s diaľničnými známkami zavedie do praxe v zrýchlenom režime od júna tohto roku. Aktuálne však predpokladá účinnosť zákona od 1. októbra tohto roku.

Rezort dopravy pritom pôvodne plánoval, že zmeny v súvislosti s diaľničnými známkami zavedie do praxe v zrýchlenom režime od júna tohto roku. Aktuálne však predpokladá účinnosť zákona od 1. októbra tohto roku.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti