Na Slovensku ubúda motýľov. Ich vyhynutie môže spôsobiť problémy

Jasoň červenooký.
Zdroj: TASR

Lúky sa menia na polia a namiesto pasúcich sa kráv, nastupujú poľnohospodárske stroje.

Motýle sú pre našu prírodu veľmi dôležité, pretože opeľujú kvety, a to aj druhy, ktoré majú hlboké kalichy a nedokážu ich opeliť lišaje, čo sú vlastne nočné druhy motýľov.

Problém nájsť motýle

„Môžeme konštatovať , že motýľov ubúda a tých príčin je viac. Lúky sa menia na polia a namiesto pasúcich sa kráv, nastupujú poľnohospodárske stroje," povedala hovorkyňa ZOO Bojnice Simona Kubičková.Taká lúka sa napríklad poorie, vysadí sa tam kukurica, ktorá sa postrieka pesticídmi a potom tam nežije prakticky nič.


Už teraz je dosť problematické nájsť motýle vo voľnej prírode. Musíme ich vyslovene hľadať, aby sme videli aspoň pár jedincov. Škodí im aj pravidelné kosenie trávy, tá síce vyzerá upravene, no je bez života. Mať pri dome motýle je celkom jednoduché.

Ohrozené druhy

„Na miestach kde chodíme menej, dovoľme tráve narásť alebo tu zasaďme rôzne druhy bylín a kríkov. Čím je záhrada rozmanitejšia, tým viac druhov priláka, vysvetlil odborník z lesoochranárskeho združenia VLK Erik Baláž.

Motýle je možné od polovice júna zaručene vidieť aj v bojnickej zoologickej záhrade, čaká sa len na pekné teplé počasie. Medzi mnohými druhmi tu odchovávajú aj nášho najväčšieho a najkrajšieho motýľa jasoňa červenookého. Tento motýľ patrí medzi ohrozené druhy a po odchovaní je vypustený do voľnej prírody.

BRATISLAVA/ Tv Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kosenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.