Bolí vás telo? Problémom môže byť vec, ktorú používame každý deň

Chrbtica
Chrbtica Zdroj: TV Markíza

Bolesti sa môžu prejaviť prakticky kdekoľvek na našom tele.

Diagnózou mnohých mladých ľudí tejto doby je takzvaný esemeskový krk. Asi všetci už máme smartfóny či tablety a tým, ako k nim skláňame hlavu, trpí naša chrbtica. A to nielen tá krčná. Bolesti sa môžu prejaviť prakticky kdekoľvek na našom tele.

Vedci tvrdia, že hmotnosť našej hlavy sa v náklone niekoľkonásobne zvýši. A s tým sa musia vysporiadať svaly, nervy aj chrbtica.

Problémom je, že pri zohnutom krku dochádza k zmene tvaru našej chrbtice a svaly dostávajú zabrať. A to, čo nastáva po čase strávenom s ohnutou hlavou, sú bolesti hlavy aj končatín. Niektoré krčné svaly končia až medzi lopatkami a tak bolesť môžete cítiť aj tam.

Univerzálny cvik na nápravu neexistuje

Pred dverami fyzioterapeutov čakajú ľudia, ktorí majú pocit vyskočenej platničky, zaseknutých nervov alebo bolesti v krížoch. Všetko to však môže mať na svedomí práve stuhnutý, zohnutý esemeskový krk.

Pri dlhodobom prezeraní stránok alebo práci na tablete či smartfóne, trpia aj naše prsty. Po čase začnú tŕpnuť, bolieť a vzniknú nám rôzne nepríjemné pocity.

Univerzálny cvik na nápravu neexistuje. Keď už je zle, odborníci vám cviky nastavia na mieru. Pomáha udržiavanie rovnováhy na nestabilných plochách. Jedinou vhodnou prevenciou je striedanie polôh pri práci. Či už v oblasti krku alebo rúk.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Smartfón

Dôležité udalosti