Slovenský rekordér: Odpadnete, keď uvidíte, koľko si dokáže zapamätať Šimon (15)

ludolfweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Tomuto sa hovorí, mať pamäť ako slon.

Chcel v niečom vynikať a tak sa naučil čo najviac desatinných miest nekonečného Ludolfovho čísla. Na to, aby skončil v knihe rekordov musel bez chyby a v správnom poradí napísať viac ako 1.100 čísel. Prekonal to s veľkým náskokom.

Číslo Pí vyjadruje pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Väčšina z nás ho pozná ako 3,14, v skutočnosti je však nekonečne dlhé. Len 15-ročný Šimon Bučko z Košíc sa pokúsil prekonať slovenský rekord mladej študentky, ktorá si z neho pred šiestimi rokmi naspamäť zapamätala viac ako tisíc cifier. Po 14-tich minútach maximálneho sústredenia Šimon tento rekord prekonal a išiel ďalej. Za hodinu napokon zo seba dostal neuveriteľných tritisíc desatinných miest tohto čísla. Raz sa však pomýlil - pri 2 351.

Na to, aby si toľko čísiel zapamätal, si musel Šimon vytvoriť unikátnu memorovaciu techniku. Vysvetliť ju však vraj nedokáže. Je to kombinácia všetkého možného - sčítania, odčítania či podobnosti. Podľa jeho slov to nemá žiadny pravidelný tvar, je to čisto intuitívna vec.

Ak sa na Slovensku nájde niekto, kto Šimonov rekord prekoná, mladík sľubuje, že sa po titul vráti znovu.

Neoficiálny svetový rekord drží v tejto kategórii japonský inžinier Akira Haraguchi, ktorý v roku 2006 vymenoval za 16 hodín neuveriteľných 100-tisíc cifier.

KOŠICE/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Košice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.