Prejsť či neprejsť na Windows 10? Pýtali sme sa odborníkov

Aktualizácia na Windows 10.
Aktualizácia na Windows 10. Zdroj: touchIT

Ak vás nepresvedčia oni, možno sa to podarí cene. Aktualizácia bude bezplatne k dispozícii ešte približne dva týždne.

Aktualizovať si operačný systém alebo zostať pri súčasnom. S touto otázkou si na základe rozporuplných informácií láme hlavu ešte stále veľa ľudí, ktorí používajú Windows. My sme sa pýtali viacerých odborníkov, čo teda robiť.

„Každý by mal zvážiť niekoľko faktorov. Windows 10 má benefity, to je nesporné. Na druhej strane sú situácie, v ktorých tá aktualizácia na Windows 10 môže byť pre človeka nepríjemná ," hovorí odborník na počítačovú bezpečnosť Tomáš Zaťko.

„Vo všeobecnosti áno, pokiaľ má človek relatívne novší počítač, tak dva - tri roky starý a menej, tak sa oplatí prejsť . Je to nový operačný systém, tie skúsenosti sú prevažne pozitívne," myslí si šéfredaktor časopisu Touchit.

„Pokiaľ máte Windovs 7 alebo 8.1 a ste s ním spokojní a nič vám na ňom nechýba, tak je viac-menej zbytočné sa náhliť za Windows 10," tvrdí zas Ján Trangel z portálu žive.sk

V prvom rade sa musíte pripraviť na nový vizuál a to, že niečo bude fungovať ináč ako doteraz. Stále je tu možnosť, že ak nebudete spokojní, najnovší operačný systém si odinštalujete. Ten pôvodný totiž bude fungovať ešte niekoľko rokov. Potom však prestane byť podporovaný a nebudú preň vychádzať opravné balíčky. Fungovať však bude ďalej.

Ak ste boli medzi prvými, ktorí prešli na najnovšiu verziu, mohli ste mať vážnejšie problémy. Veľmi veľa ľudí sa podľa odborníkov pýta na bezpečnosť a anonymitu. Systém totiž o nás zbiera rôzne informácie.

„Microsoft sa istým spôsobom snaží vychádzať v ústrety samotným používateľom, ale dá sa to len tak, že o nich zviera veľké množstvo citlivých informácii," vysvetľuje expert na IT bezpečnosť Pavol Lupták.

Ak nechcete, aby o vás váš počítač odosielal informácie, musíte to manuálne vypnúť. Aj keď vypneme všetky možnosti, stále bude istá časť údajov prechádzať, ale už budú anonymné," dodáva Macko.

Odborníci sa zhodujú na tom, že neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, či prejsť na Windows 10. Každý prípad je individuálny. Dokonca aj medzi nimi sú takí, ktorí najnovšiu verziu nepoužívajú.

Ak vás nepresvedčili odborníci, možno vás presvedčí cena. Aktualizácia bude bezplatne k dispozícii ešte približne dva týždne.


BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Microsoft

Dôležité udalosti