Ovocie, zelenina či mlieko sú najlepšie veci pre pleť po zime

Ilustračná snímka.
Zdroj: Voronin76/shutterstock.com

Dokážu je dodať všetko čo, potrebuje a pripravila sa tak na leto.

Odborníci poukazujú na to, že pleť potrebuje po zimnom období očistu a doplniť energiu. Dá sa to dosiahnuť doplnením základných pleťových vitamínov - vitamínom A alebo betakaroténom, vitamínom E a riboflavínom, niacínom, vitamínom C či kyselinou pantoténovou. Úlohu zohráva aj zinok, kolagén a koenzým Q10.

Vitamín A

Obnovuje tkanivo a spevňuje pokožku. Jeho nedostatok zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Reguluje tiež tvorbu mazu a pomáha predchádzať akné.

Vitamín možno okrem kozmetiky hľadať i v mrkve, paprike, mlieku, vaječných žĺtkoch, špenáte i brokolici.

Betakarotén chráni pokožku pred voľnými radikálmi, ktoré vznikajú vplyvom ultrafialového žiarenia. Dokáže sa premeniť na vitamín A.

Zdroj: Shutterstock.com

"Možno ho nájsť vo všetkých druhoch žltého a oranžového ovocia či zeleniny, a tiež v svetlozelenolistých plodoch. Najlepším zdrojom sú sušené marhule a mrkva," vysvetlila Lýdia Šandriková z výrobného laboratória kozmetickej spoločnosti.

Vitamíny B

Nedostatok riboflavínu, teda vitamínu B2, sa prejavuje dehydratáciou pleti a nižšou kvalitou nechtov, vlasov či popraskanými kútikmi. Táto bežná zložka mlieka, orechov, vajíčok, sóje a strukovín či piva tiež bojuje proti akné.

"Možno ho expresne doplniť aj vo forme výživových doplnkov s obsahom biotínu, ktorý je určený predovšetkým pre tých, ktorí majú problémy s pokožkou či rednutím vlasov," uviedla Šandriková.

Zdroj: shuterstock.com

Vitamín B3, zvaný aj niacín, bojuje proti zápalom a kožným ekzémom. Nachádza sa v hydinovom mäse, strukovinách a pečienkach, jeho príjem možno doplniť aj cez multivitamíny. Kyselina pantoténová (Vitamín B5) pomáha preliečiť podráždenú pokožku a kožné infekcie, je prítomná v mlieku i vajíčkach.

Vitamín C

Vitamín C pomáha pri hojení raniek a eliminuje výskyt hnedých škvŕn na koži. "Ide o najdôležitejší vitamín pri regenerácii kože a ochrane pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia či nikotínu," poradila Šandriková.

Zdrojom vitamínu je kyslá kapusta, brokolica, citrusy a kiwi. Vitamín C viaže aj kolagén, takže spevňuje pokožku a na prvý pohľad ozdravuje jej povrch.

Vitamín E

Chráni pokožku pred voľnými radikálmi podobne ako vitamín C. Bráni bunkám stratiť vlhkosť, čím spomaľuje ich starnutie. Jeho zdrojom je karfiol, špenát, paradajky, slnečnicové semiačka či mrkva a brokolica, olivový a slnečnicový olej.

"Ak chce niekto pleti expresne pomôcť, nech prepichne jednu tobolku vitamínu E a jej obsah nanesie na pleť pred spaním," poradila Šandriková.

Zdroj: shutterstock.com/Shebeko

Zinok je vitamínom kože, vlasov i nechtov. Jeho nedostatok môže mať za následok ich celkové oslabenie. Zvýšiť príjem treba najmä pri problémoch s akné. Možno ho nájsť v orieškoch, hydinovom mäse či zelenine.

Kolagén a koenzým Q10

Kolagén tvorí veľkú časť tkaniva pokožky, po 25. roku života jeho objem v nej každoročne klesá. Prírodnú látku, ktorá pomáha udržiavať pokožku pevnú, je preto potrebné dopĺňať v podobe kozmetiky či kolagénových kapsúl.

"Pleťová bunka sa okamžite po dodaní kolagénu naplní tekutinou, čo sa prejaví vyhladením a vzpružením pokožky. Ide teda o okamžité zásobenie pleti vodou a zmiernenie škôd spôsobených dehydratáciou," vysvetlila Šandriková.

Koenzým Q10 sa nachádza v každej bunke ľudského tela a patrí medzi dôležité antioxidanty. Ide o prírodnú látku, ktorá dokáže chrániť bunky a dodávať im energiu. Pomáha však aj pri hojení rán.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti