Na infekčnom oddelení v Košiciach leží 18 ľudí. Pojedli nakazený ovčí syr

Klinika infektológie a cestovnej medicíny v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Podľa našich informácií je hospitalizovaná aj žena, ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva.

V košickej Univerzitnej nemocnici leží 18 ľudí, ktorí sa nakazili z ovčieho syra. Ten si mali kúpiť na farme v Nižnom Klátove pri Košiciach. Lekári im diagnostikovali kliešťovú meningoencefalitídu. Podľa našich informácií je medzi nakazenými aj jedna žena, ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva. Má sa už dobre a je mimo ohrozenia života.

Počet pacientov môže ešte pribúdať

"Približne pred týždňom sme začali na KICM v Košiciach prijímať prvých pacientov, u ktorých boli príznaky vírusového ochorenia. Neskôr sa ukázalo, že ide o výskyt kliešťovej meningoencefalitídy. Celkový počet doteraz prijatých pacientov je 18, približne deväť pacientov sme prijali minulý týždeň, zvyšok počas víkendu a posledný pacient bol na kliniku prijatý asi pred hodinou," uviedol primár KICM v Košiciach Ladislav Virág s tým, že počet pacientov sa môže ešte zvýšiť.

Zdroj: TASR

Zároveň tvrdí, že v minulých rokoch takýto vysoký výskyt nezaznamenali. "Minulý rok sme mali na klinike hospitalizovaných šesť pacientov s meningoencefalitídov. Teraz len za to krátke obdobie sme prijali šesť pacientov a troch sledujeme ambulantne," skonštatoval Virág. "Ukazuje sa, že všetci títo pacienti boli nakazení z jedného zdroja. Jedli ovčí syr, ktorý bol pravdepodobne nakazený," uviedol Virág. Podľa jeho slov Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach a Regionálna veterinárna a potravinová správa v Košiciach skúmajú zdroj nákazy.

Pacienti sú podľa primára v štandardnom stave. "Majú bolesti hlavy, teploty do 40 stupňov Celzia, stuhnutosť šije, niektorí nemusia mať ani stuhnutosť šije. Nejaké vážnejšie príznaky sme u týchto pacientov nepozorovali," skonštatoval.

Prípadom sa už zaoberá Regionálna veterinárna a potravinová správa, ktorá odobrala vzorky mlieka na vyšetrenie, v utorok (31.5.) odoberú ovciam krv. "Zastavili sme predaj a výrobu syra. Predaj bude obnovený až po vyšetrení, keď bude všetko v poriadku, ináč bude syr zlikvidovaný. Ide o Poľnohospodárske družstvo Klátov, ovce sú chované v obci Košická Belá," uviedol riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Štefan Karahuta.

Zdroj: TASR

Ako sa prejavuje kliešťová meningoencefalitída?

Kliešťová meningoencefalitída sa podľa primára Virága v prvej fáze prejavuje vysokými teplotami, bolesťami kĺbov a svalov. "Je zákerná v tom, že prebieha v dvoch fázach. Tá prvá fáza sa nijako nelíši od chrípky, potom nastáva obdobie pokoja, keď sa pacient necíti chorý, a potom nastáva rozvoj do zápalu mozgu a mozgových blán, ktorý sa prejavuje vysokou teplotou, bolesťami hlavy, stuhnutosťou šije alebo aj svetloplachosťou," dodal Virág. 


KOŠICE/TV MARKÍZA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Salaš

Dôležité udalosti