Otca nahnevalo, že sa syn mal prezliecť za dievča. Odborníčka ale poukazuje na našu históriu

Karneval detí (ilustračné foto)
Karneval detí (ilustračné foto) Zdroj: TASR

Základná škola v Banskej Bystrici zadala na dobrovoľnej báze deťom, aby sa prezliekli za opačné pohlavie. Jednému z otcov sa to nepáčilo, ĽSNS hovorí o úchylnej akcii.

Základná škola Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici rieši problém ohľadom prezliekania chlapcov za dievčatá a opačne. Jeden z otcov sa totiž sťažoval riaditeľke školy, že jeho syn to nechce a hovorí o obrovskej potupe. Škola sa bráni, keďže má ísť o netradičný týždeň, kedy sú deti každý deň prezlečené za niečo iné.

„V pondelok má byť retro alebo folklór, v utorok povolania alebo nejaké zvieratká, streda bude športová a štvrtok budú prezlečené dievčatá za chlapcov a chlapci za dievčatá," opísala netradičný týždeň riaditeľka školy Zuzana Sedláčeková.

„Je školský parlament. Z každej triedy sú nejakí zástupcovia s pani výchovnou poradkyňou. Tieto deti si dajú nejaký návrh a odsúhlasia si to," pokračovala riaditeľka.

Na stránke školy sa zároveň píše, že nejde o povinnú akciu a všetko je na dobrovoľnej báze, keďže má ísť hlavne o zábavu v rámci blížiaceho sa Medzinárodného dňa detí.

Vraj ide o úchylnú akciu

Spomínaný otec je známy podnikateľ a výrobca pištolí Jaroslav Kuracina, ktorý už v minulosti vyjadril svoje sympatie k strane Mariana Kotlebu.

Práve ľudia z ĽSNS sa prípadu chytili a školu obviňujú zo zvrhlých praktík. „Táto úchylná akcia sa mala konať práve v čase, keď v meste prebieha podujatie homosexuálnych mimovládok s názvom: Mesiac LGBTI pod Urpínom," napísalo ĽSNS na svojej stránke.

Historička a etnologička Katarína Nádaská ale tvrdí, že Slováci sa na prezliekaní za opačné pohlavie zabávajú roky. „Prezliekanie bolo dokonca typické v predkresťanskom období aj na svadbách a na pohreboch. Kvôli tomu, aby démonické sily nenašli skutočného človeka, preto sa ľudia maskovali a prezliekali za niekoho iného," povedala Nádaská.

„Na Slovensku napríklad počas fašiangového obdobia bolo bežné prezliekanie sa mužov za ženy a naopak. Počas karnevalu, fašiangov, bolo totiž všetko naopak a bolo to obdobie, kedy mohli ľudia robiť netradičné a bláznivé veci," priblížila.

Dieťa to tak musí cítiť

Podobne to funguje aj v súčasnosti, hlavne na rôznych zábavách či svadbách. Táto tradícia mala vždy za cieľ pobaviť okolie, ale aj nositeľa masky. „Osobne som zažila veľa škôlkarských karnevalov, kde boli chlapci prezlečení za dievčatká a tieto masky vždy zožali najväčší úspech," dodala.

Prezliekanie sa tak do opačného pohlavia na príležitostiach pre to určených, ako karneval, fašiangy, či svadby je na Slovensku úplne bežné. Ale vždy treba myslieť na jednu dôležitú vec. „Je potrebné, aby sa s nimi stotožnili najmä ich nositelia," uzavrela.

Kontroverzné rozhodnutia z minulosti

Strana ĽSNS sa už v minulosti zviditeľnila kontroverznými rozhodnutiami. V lete minulého roka banskobystrický župan Marian Kotleba nepodpísal dotáciu pre Divadlo Štúdio, keďže jeho vystúpenia označil za dekadentné.

V marci tohto roka zas zrušil vystúpenie už v jeho polovici. Išlo o predstavenie Kováči, kde podľa jeho mienky padali vulgárne slová a urážlivé invektívy na adresu Slovanov.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Základná škola

Dôležité udalosti