Kandidát na prezidenta Procházka si možno pohneval Čechov

Radoslav Procházka v relácii Na telo
Zdroj: TV Markíza

Jeho prvá služobná cesta by totiž neviedla do Česka, ale do Poľska.

Ak by sa stal prezidentom Radoslav Procházka, jeho prvá zahraničná cesta by neviedla do Prahy, ale do Varšavy. "Moje prvé kroky by smerovali do Poľska s tým, že po ceste naspäť by som sa zastavil v Prahe," vyhlásil Procházka v dnešnej relácii TA3 V Politike, venovanej diskusii prezidentských kandidátov.

Zdroj: TV Markíza

Dôvod, prečo by mladý kandidát na prezidenta zmenil doterajšie zvyklosti a pred Čechmi uprednostnil Poliakov, v diskusii neuviedol. "Netreba porušiť tradíciu, niet bližšej krajiny, ako je Česká republika," reagoval stručne Milan Kňažko, ktorý by v prípade svojho zvolenia za prezidenta navštívil ako prvých našich západných susedov.

Obaja diskutéri sa dostali do rozporu aj v otázke generačnej výmeny politikov. Podľa Kňažka je prirodzeným dôsledkom volieb, Procházka ju chce aktívne podporovať. "Moja kandidatúra je súčasťou boja o reštart," vyhlásil Procházka.

"Hovorím o minulosti, pretože mám minulosť," reagoval Kňažko, ktorý bol podpredsedom slovenskej vlády a dvakrát zastával post ministra. Aj on však tvrdí, že sa Slovensko nachádza v zásadnej hodnotovej kríze. Podľa Kňažka ale neexistuje žiadny jednoduchý recept na jej riešenie. "Treba napraviť chyby, netreba meniť systém. V zásade sú len dve možnosti, totalita alebo demokracia," povedal s tým, že aj keď máme demokraciu, opäť tu vládne jedna strana. "Ako by sa do nášho života znovu vkrádalo čosi z bývalého režimu," poznamenal Kňažko.

"Som verejne činný v tejto krajine skoro päťdesiat rokov a v politike som bol 13 rokov. Moje skutky a postoje sú známe, takže zatiaľ nie je potrebné, aby som Slovensko oblepil billboardami," reagoval na otázku, ako chce realizovať kampaň. Dodal, že má byť nízkonákladová a financovať ju bude zo svojich prostriedkov a prípadných darov. Transparentný účet zatiaľ otvorený nemá, pre "pár sto eurám", ktoré doteraz minul na kampaň, to podľa neho zatiaľ nebolo potrebné.

Zdroj: SITA

Radoslav Procházka má transparentný účet zavedený od 1. októbra. Do tohto času minul na kampaň podľa vlastných slov 103.481 eur. Podpisov pod petíciu za svoju kandidatúru má podľa vlastných slov "okolo 50.000". Na to, aby mohol kandidovať, mu stačí 15.000 podpisov občanov.

"Kandidujem preto, aby som úrad prezidenta použil ako nástroj," povedal Procházka, podľa ktorého prezident môže aktívne prispieť k tomu, aby sa štát vymanil "spod kliatby neporiadku a nespravodlivosti". "Nie je čas na to, aby prezident nariekal nad tým, čo všetku tu nefunguje. Potrebujeme prezidenta na to, aby s tým niečo konkrétne urobil," povedal Procházka. Dodal, že ako prezident by sa raz za čas zúčastňoval na zasadnutiach vlády a raz za pol roka o svojich zisteniach informoval občanov. "Rád by som použil článok ústavy na aktívnu kontrolu toho, ako vláda plní programové vyhlásenie," povedal Procházka.

"Na prvý pohľad je všetko v poriadku, máme voľby, nezávislé inštitúcie. Ale tie sú prepojené na jednu stranu. Demokracia potrebuje konštruktívny dialóg," vyhlásil Kňažko, ktorý by chcel ako prezident narušiť hegemóniu Smeru-SD. Na otázku, či chce byť ako bývalý člen SDKÚ-DS prezidentom voličov pravice však odpovedal, že prezident má byť nestranícky a má zastupovať všetkých občanov. "Považujem za čudné, keď politická strana nominuje zo svojich radov nestraníckeho prezidenta," povedal. "Nemyslím si, že je potrebné zásadne rozširovať právomoci prezidenta, možno by sa dalo uvažovať o zákonodarnej iniciatíve," odpovedal na otázku, či by podporil posilnenie prezidentskej moci. Koľko má v tejto chvíli podpisov na petícii, povedať nevedel. "Sú ich tisíce, ale zatiaľ nie je dôvod ich počítať," povedal Kňažko.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Obaja prezidentskí kandidáti sa zhodli v tom, že prezident by sa mal aktívne snažiť o ekonomickú diplomaciu. "Nie je to vždy pekná a čistučká robota, ale treba ju v teréne odmakať," povedal Procházka, podľa ktorého prezident môže v zahraničí otvárať dvere slovenským podnikom. Podľa Kňažka táto myšlienka nie je ničím novým a sám by sa ako prezident snažil pôsobiť v smere ekonomickej diplomacie.

"Generácia, ktorá je vyše dvadsať rokov vo verejnej službe, prestala robiť pre ľudí. Prehrala celá jedna politická generácia," vyhlásil Procházka s tým, že on je v parlamente len tri roky a za tie ponúkol viacero konkrétnych riešení. "Chcem byť od každej politickej strany rovnako ďaleko. Mojím súperom je systém neporiadku a nerovnosti," vyhlásil.

Obaja sa zhodli na tom, že voči voličom by bolo férové, ak by svojho prezidentského kandidáta zverejnil čím skôr aj Smer-SD. "Zdá sa mi prejavom neúcty k vlastným voličom, ak niekto do poslednej chvíle sedí na prieskumami a váha, či bude kandidovať," vyhlásil Procházka. "Je od Fica veľmi neférové, že necháva voličov čakať," súhlasil aj Kňažko.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.