Jeme ich všetci a nedáme na ne dopustiť, no môžu nám aj vážne škodiť

Zemiaky počas zberu úrody na poliach
Zdroj: TASR

Najčastejšie si ich pýtame k mäsu na obed alebo ako hlavné jedlo, Slováci sú „zemiakoví" a asi nie je kuchyňa, kde by sa bez nich zaobišli.

Na zemiaky stále nedáme dopustiť, pestujeme si vlastné a nosíme ich často z obchodov. Upravujeme ich na desiatky spôsobov: pečené, varené, prepasírované aj usmažené - na obed aj na večeru. Doplniť si nimi chceme napríklad vitamín C a cez týždeň ich jeme aj niekoľkokrát. Odborníci však varujú pred ich negatívnymi vlastnosťami, najnovšie zistili, že zvyšujú krvný tlak.


Zemiaky rozhodne nie sú nezdravou potravinou. Najdôležitejšie je však ich spracovanie a množstvo. Podľa odborníkov je najväčší problém to, že ich jeme zle upravené, v zlých kombináciách a jeme ich priveľa. Odporúčajú, aby sme ich nechali v šupke, a tak ich aj varili alebo ešte lepšie, upiekli ich v šupke.

To, že zemiaky môžu zvyšovať tlak vedci pripisujú presáľaniu zemiakových jedál, ale aj vysokému obsahu škrobu. Gazdinky však stále preferujú svoje osvedčené recepty, ktoré sa dedia z generácie na generáciu a naje sa z nich celá rodina.

V reštauráciách však už poznajú aj iné trendy a v ponuke majú hneď niekoľko druhov zemiakov. Okrem obyčajného aj oranžový alebo fialový, šéfkuchári z nich dokážu zo urobiť aj netradičný dezerty. Šéfkuchár aj odborníci na výživu sa však zhodnú, že najjednoduchšia úprava býva zvyčajne tým najlepším riešením.

Tv Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme úprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.