Vodiči stále zmätkujú. Pozrite si, ako sa má jazdiť pred sanitkou

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Slovenský internet nedávno obletelo video s vodičom, ktorý blokoval sanitku a navyše si myslel, že záchranárom pomáha.

Stres , nevedomosť a niekedy aj arogantnosť. Niektorí vodiči nevedia ako reagovať na vozidlá s právom prednostnej jazdy.

Posledný prípad

Ukázal to aj prípad, keď vodič blokoval cestu a tvrdil, že chcel záchranárom pomôcť. Neplynulá jazda v sanitke pritom znamená vážne komplikácie pre pacienta.

„Keď by mali spomaliť tak zrýchľujú keď by mali zrýchliť spomaľujú," vysvetli lekár a záchranár Viliam Dobiáš. Slovenský internet nedávno obletelo video s vodičom, ktorý blokoval sanitku a navyše si myslel, že záchranárom pomáha.


Nakoniec prišiel o vodičský preukaz. Istý Bratislavčan zas nedovolil záchranárom, aby ho predbehli. Namiesto toho ich počastoval vulgarizmami, asi by si to rozmyslel, keby vedel koho idú ratovať.

„My sme potom prišli na výjazd a za päť minút po nás prišiel on a zistil, že sme šli k jeho mame, vtedy by ste sa mu ani krvi nedorezali, tak veľmi sa hanbil," spomínal viceprezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský.

Vodiči zmätkujú

Podľa záchranárov sa ale väčšina vodičov snaží uhnúť, problémom je, že často zmätkujú. „Nevedia ako sa majú zaradiť, niektorí aj chcú urobiť dobre, no tak sa vystresujú, že urobia ešte horšie, zablokujú cestu a my sa nemáme sa ako dostať," doplnil Majerský.

Pri prudkej jazde to znamená, že opakované spomaľovanie a vyhýbanie pôsobí na pacienta stresujúco. Na pacienta pôsobia dostredivé a odstredivé sily, hluk a vibrácie, môže dôjsť k zlyhaniu dýchania, k bezvedomiu a k zlyhaniu krvného obehu.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vodiči

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.