Británia predstavila novú bankovku s Churchillom: Pozrite sa, ako vyzerá

Bankovka s Winstonom Churchillom
Bankovka s Winstonom Churchillom Zdroj: AP

Churchillovo vyobrazenie vychádza z fotografie, ktorú vyhotovil kanadsko-arménsky fotograf Yousuf Karsh v roku 1941.

V Británii vo štvrtok predstavili novú päťlibrovú bankovku, na ktorej je vyobrazený bývalý vojnový premiér Winston Churchill. Platidlo uviedli v jeho rodisku v grófstve Oxfordshire, píše agentúra AP.

Nové obeživo je vyrobené z polyméru, tenkého plastového filmu, čo má zabezpečiť jeho vyššiu odolnosť voči opotrebovaniu. Na súčasnej päťlibrovke je podobizeň sociálnej reformátorky z 19. storočia Elizabeth Fryovej.

Churchillovo vyobrazenie vychádza z fotografie, ktorú vyhotovil kanadsko-arménsky fotograf Yousuf Karsh v roku 1941. Na platidle je aj politikov výrok z čias druhej svetovej vojny: "Môžem vám ponúknuť iba krv, drinu, slzy a pot."

Bankovka sa podľa stanice BBC dostane do obehu 13. septembra. Oproti súčasnej päťlibrovke je o 15 percent menšia. Momentálne je v obehu vyše 329 miliónov kusov starej päťlibrovky; ich výmena bude trvať zhruba jeden rok.

Zdroj: Profimedia.sk

Churchill, ktorému sa pripisujú zásluhy za riešenie zložitej situácie krajiny počas druhej svetovej vojny, slúžil vo funkcii britského premiéra v rokoch 1940-45 a 1951-55. V roku 1953 získal Nobelovu cenu za literatúru.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bankovka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.