V Kremnických vrchoch sa objavila naša najväčšia a najkrajšia jašterica

jašterica
Zdroj: TV Markíza

Viaceré zvieratá stretávame na nečakaných miestach, naopak iné - z obvyklých lokalít odchádzajú.

Vidieť našu najväčšiu a najkrajšiu jaštericu sa nepošťastí hocikomu a v Kremnických vrchoch je to ešte výnimočnejšie, nie sú totiž jej prirodzeným prostredím. Viaceré zvieratá stretávame na nečakaných miestach, naopak iné - z obvyklých lokalít odchádzajú.

Zbláznila sa príroda?

Jašterice v tomto období prežívajú medové týždne a v čase párenia sú aj krajšie sfarbené. Aktívne sú po celý deň, aj tak ich však nie je jednoduché nakrútiť. Podarilo sa to Františkovi Kovárovi pri obci Stará Kremnička.

"Tieto jašteričky sú strašne plaché, boli tam síce dve, no iba jedna z nich chvíľu postála, ako keby chcela zapózovať," povedal pán Kovár.


V Kremnických vrchoch to nie je bežný druh, sfarbením sa zdá byť skôr exotická.

Amatérsky kameraman zachytil aj ďalší unikát, strom lásky chrobáka roháča - hrušku v súkromnej záhrade.

"Najprv to bol len jeden párik, ale teraz v nedeľu už tri páriky plus asi tri samostatne jedince," vysvetlil Kovár.

Ani skúsený ochranár niečo podobné ešte nevidel. Tieto veľké chrobáky žijú najmä v dubových lesoch, do ovocnej záhrady ich prilákal zrejme nektár.

"On sa v tomto dospelom štádiu živí nektárom alebo šťavou z kvetov stromov a zrejme táto šťava ich sem prilákala, našli tu životný priestor, kde sa aj rozmnožujú," dodal Kovár.

Môže za to človek

Viaceré živočíchy na Slovensku odchádzajú zo svojho prirodzeného prostredia a hľadajú si nové miesta pre život. Podľa ochranára do konca tohto storočia zmizne až polovica rastlín a živočíchov, tak ako ich poznáme dnes.

Ubúda napríklad motýľov, naopak - objavujú sa živočíchy, o ktorých sa v našich končinách nikomu ani len nesnívalo. Klíma je čoraz teplejšia a ľudia zasahujú do prírody. Typickým príkladom sú aj medvede. Môžeme ich stretnúť aj na miestach, kde o týchto šelmách predtým nechyrovali.

Podľa mnohých odborníkov takúto situáciu spôsobil človek - na polia posielame namiesto kráv stroje a nasadené plodiny hnojíme chemikáliami. Staviame budovy na miestach, ktoré predtým patrili zvieratám. Tie si teraz musia hľadať svoj domov niekde inde.

STARÁ KREMNIČKA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Klíma

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.