Nádej na úspech transplantácie obličky sa u nás zvyšuje, pomáha nová technológia

Róbert postúpil transplantáciu už tri krát
Zdroj: TV Markíza

Lekári dnes dokážu pomôcť telu s prijatím novej obličky, nádeje pacientov sa tak výrazne zvyšujú.

Transplantácia obličiek už mnohým pacientom zachránila život. Doteraz však lekári vopred nikdy nevedeli odhadnúť, či sa darovaný orgán ujme a telo ho prijme. A tak sa stávalo, že imunitný systém si na transplantovaný orgán vytvoril protilátky. Dnes majú riešenie a aj takýto problém už vedia liečiť.

Tretia transplantácia

Róbert má len 22 rokov a už je po tretej transplantácii obličiek. Pacientom na nefrológii sa stal ako dieťa, narodil sa s vrodeným ochorením obličiek.

„On podstúpil v detstve viacero operácií, ktorých cieľom bolo spomaliť progresiu ochorenia v obličkách a oddialiť terminálne zlyhanie," povedala jeho lekárka nefrologička Zuzana Žilinská.

„Lekári ma pripravovali už dopredu, že tá funkčnosť tej obličky nebude doživotná, že určite tam bude potrebná transplantácia," spomína Róbert.


Obličky mu začali zlyhávať v troch rokoch, prvú transplantáciu absolvoval v 18-tke a darcom bol otec. Oblička sa však neujala, organizmus ju odvrhol. Nasledovala ďalšia, s podobným výsledkom. Pred niekoľkými mesiacmi teda Róbert šiel pod nôž po tretí raz.

„Bol som si vedomý toho, že doktori idú do tej transplantácie najlepšie pripravení, že majú naozaj tú obličku, ktorá najviac vyhovuje mojim potrebám," vysvetlil Róbert.

Organizmus bojuje

Pri opakovaných transplantáciách sa lekári stretávajú aj s komplikáciami. napríklad kam ďalší orgán umiestniť a ako naň zareaguje imunitný systém. Organizmus proti obličke aktívne bojuje. To sú tiež situácie, ktoré treba zvládnuť, pretože ak ich nezvládneme, tak tá oblička je zničená a nemôže fungovať.

Lekári dnes majú nový prístroj a novú metódu. Tá dokáže odstrániť látky, ktoré sa snažia prijatý, nový orgán, zničiť. Odobratú krv nechajú pretiecť cez filter. Prístroj odstraňuje škodlivé protilátky a očistená krv sa vracia naspäť do tela pacienta.

„Tým, že je to modernejšie, je to menej náročné, človek nie je taký unavený, môžem fungovať zvyšok dňa bez únavy alebo bolestí alebo niečoho," hovoril Róbert.

Hradí to poisťovňa

Výkon plne hradí poisťovňa, robí sa v univerzitných nemocniciach v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave. Niektorí pacienti sa vďaka nemu možno vyhnú transplantácii.

„Pokiaľ zachránime obličku, pacient zostáva nezávislý od dialýzy, nepotrebuje liečbu dialýzou a v konečnom dôsledku to prináša oveľa väčšie úspory," vysvetlila Žilinská.

Róbert má dnes konečne šancu na to, aby jeho telo darovanú obličku prijalo. Celý tento proces imunoadsorpcie absolvuje 10krát. Preňho je to však po toľkých operáciách už len maličkosť.

„Dalo mi to veľa, človek sa naučil vážiť si iné veci, hodnotový rebríček je iný," dodáva Róbert.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pacient

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.