Bude sa platiť eurom v ďalších krajinách? Posudzovali sedem štátov

Eurobankovky - ilustračné foto
Eurobankovky - ilustračné foto Zdroj: shuterstock.com/JohannesS

Zo skúmaných krajín deklarovali snahu o vstup v dohľadnom čase len Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko.

Eurozóna sa v najbližšom čase rozširovať nebude. Podľa novej konvergenčnej správy Európskej centrálnej banky (ECB) žiadna kandidátska krajina nie je aktuálne pripravená na prijatie eura. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa ECB žiaden z potenciálnych kandidátov na prijatie spoločnej európskej meny v súčasnosti neplní všetky potrebné kritériá. Aj keď mnohé krajiny urobili v tomto smere v uplynulých rokoch "významné pokroky", budú musieť ešte vynaložiť veľké úsilie, uviedla ECB v konvergenčnej správe.

ECB v správe skúmala ekonomický vývoj a právny rámec siedmich štátov Európskej únie (EÚ) - Bulharska, Česka, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Švédska. Išlo napríklad o infláciu, deficit verejných financií a verejný dlh, ale aj o nezávislosť centrálnych bánk týchto krajín.

Podľa Európskej komisie (EK) všetky uvedené krajiny s výnimkou Švédska plnia kritérium cenovej stability. Podľa tohto kritéria sa tempo rastu spotrebiteľských cien môže počas 12 mesiacov pohybovať maximálne 1,5 percentuálneho bodu nad priemerom troch krajín EÚ s najnižšou infláciou.

Naopak, mena žiadnej z týchto krajín nie je aktuálne súčasťou menového mechanizmu ERM II. V jeho rámci sa stanovuje konverzný kurz každej meny k euru. Podľa tohto kritéria nesmie kurz meny kandidátskej krajiny v rámci menového mechanizmu počas dvoch rokov nadmerne kolísať.

Eurozóna sa v najbližšom čase rozširovať nebude, keďže zo skúmaných krajín deklarovali snahu o vstup v dohľadnom čase len Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko. Česko by o termíne vstupu mohlo rozhodovať koncom roka 2019.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Euro

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.