Mzdy na Slovensku stále rastú, aj tak veľa ľudí odchádza

Môžeme si dovoliť viac.
Zdroj: TV Markíza

Slováci zarábajú viac. A keďže ceny v obchodoch sú už dlhodobo zmrznuté, môžeme si dovoliť viac míňať.

Realita je iná

Väčšina Slovákov považuje plat tesne nad hranicou minimálnej mzdy za úspech. Štatistici sa pozreli na to, ako šliapala naša ekonomika od začiatku roka. Najväčším ťahúňom ostáva domáca spotreba. Tej dopomáha nižšia nezamestnanosť a rastúce mzdy.

Priemerný zárobok je podľa Štatistického úradu 867 eur .

„Posledné roky rástli mzdy naozaj rýchlym tempom. Ak sa pozrieme do obdobia pred šiestimi rokmi, rozdiel vo výške mzdy je oproti súčasnosti až 120 eur," povedal riaditeľ odboru štatistiky práce a vzdelávania ŠÚ SR Ivan Chrappa.


Dlhodobo najlepšie zárobky sú v odvetviach ako IT a finančné sprostredkovanie s priemerom 1900 eur. Na druhej strane sú odvetvia ako stavebníctvo či ubytovacie služby, pôdohospodárstvo, kde priemerná mzda nedosahuje ani 700 eur.

Ľudia odchádzajú

„Mzdy na Slovensku síce rástli, ale nie dostatočne na to, aby presvedčili našincov ostať doma. Čoraz viac Slovákov totiž odchádza pracovať do zahraničia," vysvetlil Chrapa.

Z európskych krajín najviac Slovákov pracovalo v Rakúsku a v Českej republike. Najviac osôb, ktoré si našli prácu v zahraničí bolo z Prešovského kraja. A to aj preto, že to, čo ukazujú čísla je jedna vec - to, čo dostanú Slováci naozaj na ruku vec druhá. A vedia to aj štatistici.

„V porovnaní s ostatnými krajinami je u nás úroveň zárobkov nižšia. Dá sa povedať, že 70 percent ľudí dosahuje nižšiu mzdu ako je priemerná hodnota," dodal Chrapa.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mzdy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.