Obézne dieťa môže produkovať veľa estrogénu. Chlapcom hrozí zoženštenie

shutterstock_288284291.jpg
Zdroj: shutterstock.com/ Fh Photo

To, že deti sú čoraz obéznejšie, je známe. Menej známy je však fakt, že tukové tkanivo má výraznú hormonálnu aktivitu.

Dnešné deti sú čoraz obéznejšie - a v dôsledku toho rýchlejšie dospievajú a ešte sa aj zmenšujú. Navyše chlapcom hrozí, že zoženštejú. Tento novodobý fenomén spozorovali českí antropológovia. A naši odborníci im dávajú za pravdu.

To, že deti sú čoraz obéznejšie, je známe. Menej známy je však fakt, že tukové tkanivo má výraznú hormonálnu aktivitu a môže tak ovplyvniť nielen nástup puberty, ale aj rast.

Tukové tkanivo totiž obsahuje enzým - aromatáza a tento enzým dokáže vytvárať z rôznych látok estrogén. To znamená, že obézni ľudia, obézne deti, aj dievčatá produkujú v skoršom veku viac estrogénov. Práve tie môžu naštartovať predčasnú pubertu. Zastavujú tiež rast dlhých kostí.

Aj slovenskí lekári priznávajú, že dnešné deti začínajú dospievať skôr ako voľakedy. Navyše navonok vyspelé deti sú psychicky stále na úrovni svojho veku.

Predčasná puberta a zastavený rast však nie sú jediné hrozby zvýšeného tukového tkaniva u detí. Trojlístok uzatvára už spomínaný ženský hormón. Keď sa vo veľkom začne produkovať v tele chlapcov, porušujú u nich nástup puberty.

Za prebytkom estrogénov v ľudských telách netreba hľadať len tuk, ale podľa niektorých teórií aj estrogény v odpadových vodách


BRATISLAVA/ TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti