Búrlivý protest proti platenému parkovaniu v Košiciach. Zasiahla aj polícia

protest.jpg

Poslanci koncepciu spoplatneného parkovania aj napriek protestu prijali.

Košický magistrát sa dnes otriasal v základoch. Stovky ľudí prišli na zasadnutie mestského zastupiteľstva vyjadriť svoj nesúhlas so spoplatnením parkovania v širšom centre mesta. Občianska mobilizácia im však nepomohla, poslanci návrh odsúhlasili.

Od skorého rána to na košickom magistráte vrelo. Ľudia sa dožadovali svojho práva zúčastniť sa na verejnom rokovaní zastupiteľstva.

Za dverami veľkej zasadačky ostali stovky ľudí, mestskí policajti ich dovnútra nepustili, vraj z kapacitných dôvodov. Niekoľko krát sa protestujúcim podarilo prelomiť policajnú bariéru.

Situáciu upokojil až primátor, no na rokovanie sa aj tak všetci nedostali. „My sme ich púšťali, no museli sme ich púšťať postupne," povedal Ján Palčík, náčelník mestskej polície.

Samotné rokovanie zastupiteľstva bolo zrejme najbúrlivejšie v novodobej histórii. Zástupca firmy EEI, ktorá má spravovať parkovanie, Ján Tomanovič, požiadal pri odchode zo sály o policajnú ochranu.

Poslanci koncepciu spoplatneného parkovania aj napriek protestu prijali. Pre domácich to znamená, že za auto pred vlastným domom zaplatia 35 eur ročne, za druhé 70 eur a za tretie 150 Eur. No platiť budú aj všetci ostatní. Cena závisí od parkovacej zóny.


„Nepodarilo sa, ukázalo sa, že záujem mesta a investora je vyšší ako záujem ľudí," hovorí Ladislav Lorinc, spoluorganizátor protestu.

Problém je v tom, že parkovacie miesta pre domácich zaberajú ľudia z okolia a tí, ktorí v lokalitách pracujú. Nová koncepcia parkovania ich má dostať mimo centra na záchytné parkoviská.

„Skutočne počas dňa ale aj vo večerných hodinách nemám kde zaparkovať kvôli ľuďom, ktorí pracujú v mojej lokalite. Bol by som rád, keby som už konečne mohol parkovať pred vlastným blokom," hovorí poslanec za Košice-Staré mesto Michal Djorevič.

„Na to aby sme vyriešili parkovanie s trvalým pobytom pri vlastných bydliskách, musíme niekoho, kto im v súčasnosti parkovacie miesto blokuje, presunúť na záchytné alebo iné parkovisko," tvrdí primátor Košíc Richard Raši.

Budú mať teda rezidenti, obyvatelia za 35 Eur istotu, že si nájdu parkovacie miesto? „Výsledkom prijatia tohto materiálu má byť to, aby každý zaparkoval najbližšie pri svojom dome, teda každý obyvateľ s trvalým pobytom," odpovedal na otázku primátor.

Problém tak budú mať tí, ktorí si byty v Košiciach prenajímajú. Správca parkovania sľubuje, že premaľovaním dopravného značenia vytvorí 500 nových parkovacích miest, ďalších 1000 chce vybudovať v budúcnosti. Ak mu vznikne zisk, polovica z neho pôjde do mestskej kasy.


KOŠICE/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Parkovanie

Dôležité udalosti