Považujú ju za burinu, pri tom je to najsilnejšie afrodiziakum

afrodiziakumweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Predstavíme vám niekoľko rastlín a ich liečivé účinky.

Prechladnutie, ochorenia žalúdka, problémy s potenciou či stres. Väčšina z nás hľadá pri podobných ťažkostiach pomoc v lekárni. Prírodnú a účinnú medicínu však máme veľakrát rovno pod nosom. Obnoviť naše zdravie vedia aj rastliny.

Liečivú silu prírody ľudia využívajú od nepamäti. Už naše babičky poznali palinu. Podporí trávenie, imunitu a zmierni bolesť.

"Tak vlastne sa nasuší, alebo listy sa zalejú vodou a to sa vypije," hovorí pracovníčka botanickej záhrady Eva Lešková.

"V oriente má tradičné využitie palina ročná. Boli preukázané pozitívne účinky aj pri vážnych zdravotných problémoch i v onkologickej liečbe sa používa," hovorí botanik Robert Gregorek.

Divozel uľaví najmä pri ochoreniach dýchacích ciest. "Keď je človek zahlienený, tak proti hlienom na uvoľnenie. Z kvetov sa robí čaj," radi Gabriela Hovanová.

"Originálna je v tom, že sa kvet musí zbierať z rána, ešte kým ho slnko vysuší," dodáva Gregorek.

Určite nezabudnime na posilňujúcu i hojivú materinu dúšku. "Bola vždy povestná tým, že vedela navodiť pokojný spánok, veľmi dobre prospieva pri nachladnutí," hovorí botanik.

Balzamita major, alebo marolist väčší. Kedysi ho používali ako záložku do Biblie, Mária Magdaléna vraj výťažkom z neho umývala Ježišovi nohy. Je však aj zázračným liekom na trávenie.

"Pre toho, kto má problémy so sekréciou žlče môže byť vykúpením či už vo forme čaju, priameho konzumu, mrazená alebo vysušená," hovorí Gregorek.

Príroda nezabúda ani na pomoc pri problémoch s potenciou. Už mexickí indiáni poznali účinky damiány, ktorú si vieme dopestovať aj u nás.

"Je súčasťou čajových zmesí, ktoré sa ponúkajú za účelom celkového povzbudenia organizmu. Je vhodná zvlášť ako afrodiziakum pre dámy," radí Gregorek.

O Kotvičníkovi zemnom sa hovorí ako o najsilnejšom prírodnom afrodiziaku. Nájdete ho napríklad v Chorvátsku, kde ho považujú za burinu.

"Vynikajúce anabolikum na rast svalovej hmoty. V každom prípade javia o ňu záujem športovci a nie je to nelegálny doping," tvrdí botanik.


KOŠICE/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti