Dedina, kde majú najlacnejšiu vodu, nás možno preslávi v celej Európe

Spišský Hrhov
Zdroj: Profimedia.sk

O tohtoročnú cenu Európska dedina roka bojuje 24 obcí z 12 európskych štátov.

Raz za dva roky získa jedna zo slovenských obcí titul Dedina roka. Slovensko potom reprezentuje v súťaži Dedina Európy. Aktuálnym víťazom slovenskej súťaže je Spišský Hrhov. Dnes si ho prezerali členovia európskej poroty a Hrhovčania sa rozhodli, že urobia všetko pre to, aby túto súťaž vyhrali.

Podobne ako dievčatá na rôznych súťažiach krásy, aj Hrhovčania sa snažili európskej hodnotiacej komisie predviesť všetky prednosti svojej obce. Eurohosťom trochu zahrali, trochu ich nakŕmili a ponúkli kávu, do ktorej čapovali čerstvé kozie mlieko.

"Snažíme sa ukázať, čím sme otvorení, že sme inšpiratívni v otázke sociálneho obecného podnikania, že sme inšpiratívni v prístupe k Rómom. Snažíme sa prosperovať z toho, že pracujú," hovoré starosta Vladimír Lehocký.

V obecnom podniku už našli prácu desiatky Hrhovčanov a pre mnohých sa stal obecný podnik odrazovým mostíkom k vlastnému podnikaniu. Keďže vyrába aj vodu, majú ju tu najlacnejšiu na Slovensku. Miestni si postavili krásne domy.

Hrhovčanom sa podarilo zaujať i zabaviť svojich hostí. Trebárs aj nezvyčajným poštárom, ktorý im podchvíľou nosil listy so zaujímavými informáciami o obci. "Je to náš nezamestnaný a veľmi sa potešil. Veľmi dôležitý človek je teraz z neho," hovorí starosta.

Ukazovali aj remeselnú dielňu, nový bazén, stacionár pre seniorov, školu s vlastnou bylinkovou farmou, pekárňou či supermoderným skleníkom či obecnú predajňu domácich syrov a klobás. Neprehliadnuteľné sú drevené maxivýrobky zapísané v Guinessovej knihe rekordov, ale aj hra na najmenšej píšťalke na svete,.

"Iniciatíva ľudí z tejto obce môže poslúžiť ako vzor pre mnoho dedín v celej Európe. Ľudia v Hrhove nečakajú na pomoc, ale dávajú ľudí dokopy a spoločne pracujú a učia sa," hovorí porotkyňa Marija Markeš zo Slovinska.

O tohtoročnú cenu Európska dedina roka bojuje 24 obcí z 12 európskych štátov. Devätnásť porotcov ich postupne navštívi a rozhodnutie padne v Mníchove.


SPIŠKÝ HRHOV/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.