Behám, beháš, beháme. Lekár prezradil úskalia tohto športu

Ilustračná snímka.
Zdroj: A. and I. Kruk/shutterstock.com

Pokiaľ dopĺňate minerály a vitamíny tabletami, nemali by ich používať po jedle.

Na polmaratóne či maratóne sa zúčastňuje čoraz viac Slovákov. Treba si však dávať pozor na kolapsy a svalové kŕče, ktoré sa môžu týkať nielen amatérov, ale aj profesionálnych bežcov. Podľa odborníka sa možno problému vyhnúť, pokiaľ sa telu doplní horčík.

Horčík spolu s vitamínmi B a E umožňuje uvoľnenie a sťahovanie svalstva, čím pomáha v prevencii vzniku kŕčov

"Človek potrebuje denne prijať 300 až 350 mg horčíka potravou, bežci môžu dopĺňať hladinu ešte o 250 až 500 mg aj viac, podľa typu zaťaženia, únavy a odporúčania lekára," hovorí telovýchovný lekár Pavel Malovič.

Vysvetlil, že krvný obeh sa mení podľa požiadaviek daných záťažou tak, že stúpa prietok krvi najmä svalstvom. "Prestup vody z ciev do aktívnych svalov vedie spolu so stratami vody potením a dýchaním k poklesu obiehajúceho množstva krvi. Dochádza k jej zahusteniu," približuje Malovič.

Organizmus na to reaguje poklesom tvorby moču v obličkách, čo spôsobí znížené vyplavovanie odpadových látok. Keďže sa zároveň s vodou strácajú minerály, ktoré sú dôležité pre prácu srdca a svalov, ako vápnik, horčík, draslík, sodík, fosfor a chlór, môže dôjsť ku kŕčom a prípadným kolapsovým stavom.

Vitamíny pre beh

Horčík spolu s vitamínmi B a E okrem iného umožňuje uvoľnenie a sťahovanie svalstva, čím pomáha v prevencii vzniku kŕčov. Udržiava v dobrom stave obehový systém a nazýva sa tiež protistresový srdcový minerál.

V kombinácii so selénom pôsobí ako prirodzený upokojujúci a regeneračne-relaxačný prostriedok, ktorý prirodzeným spôsobom tonizuje svalové štruktúry a znižuje riziko kŕčov.

Pokiaľ však človek dopĺňa tieto minerály a vitamíny tabletami, nemal by ich používať po jedle, pretože neutralizujú žalúdočnú šťavu a môžu sťažiť trávenie.

Zdroj: shuterstock.com

Horčík sa podieľa na stovkách bunkových procesov. Jeho nedostatok sa najčastejšie prejavuje bolesťami hlavy, celkovou únavou, nedostatočnou sústredenosťou, bolesťami a kŕčmi svalov, problémami so zápchou či náchylnosťou k stresu.

Odporúčaná denná dávka horčíka pre dospelého je okolo 375 mg. Dostatok sa ho nachádza napríklad v strukovinách, čerstvej zelenej listovej zelenine, orechoch či minerálkach.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti