Návšteva psychiatra stále tabu? Nebojte sa toho, ak máte problém

U psychiatra - ilustračné foto
Zdroj: wavebreakmedia/Shutterstock.com

Depresia spojená s úzkosťou, či iným prejavmi narušenia psychiky, ľudí často prekvapí.

Slováci sa pozerajú na návštevu psychológa stále trošku cez prsty. Možno je to tým, že v našej malej krajinke každý každého pozná a okamžite sa začne niečo pošuškávať. V zahraničí však znamená psychológ či psychiater módny trend.

Každý sa potrebuje v tejto uponáhľanej dobe zastaviť, zrekapitulovať a upratať si v hlave. Psychológ či psychiater nie je postrachom, kvôli ktorému dostanete automaticky nálepku blázna. Je to najmä človek, ktorý vás dostane z vašich problémov tak, ako každý iný lekár.

Veď ľudí, ktorí trpia psychickými ochoreniami a poruchami, stále pribúda. Naše duševné zdravie ohrozuje stres, rýchly životný štýl, prepracovanosť, náročné vzťahy v rodinách, sociálna neistota i nevyriešené traumy z minulosti.

Depresia spojená s úzkosťou, či iným prejavmi narušenia psychiky, ľudí často prekvapí. Mnohí majú pocit, že „im sa to nikdy nemôže stať". Liečba u psychiatra je podľa mnohých „iba pre bláznov" a duševné ochorenia sú u nás stále tabu. Ale prečo? Keď nás bolí hrdlo, ideme k lekárovi po penicilín, ale keď nie je v poriadku naša duša (nespavosť, zabúdanie, neurózy...), tak lekára nehľadáme?

V Teleráne sme hľadali s lekárkou a prezidentkou Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomírou Izákovou odpovede na to, ako zistíte, že potrebujete pomoc psychológa alebo psychiatra alebo či pri takejto návšteve platí rajonizácia.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.