Tomášova mama je nedobrovoľným väzňom v byte. Pomáha jej netradičným spôsobom

Raper Tomáš.
Zdroj: Reflex

Stálo ho to síce nejaké peniaze, ale neľutuje to.

Viete si predstaviť, že nedokážete vyjsť z vlastného domu? Tomášova mama je uväznená vo vlastnom byte už päť rokov. Po smrti svojej sestry sa psychicky zrútila. Lekári tvrdia, že za jej stav môže práve táto tragická udalosť z minulosti. Nikdy nevychádza z domu, bojí sa ľudí, otvorených priestorov, máva závraty a stavy úzkosti.

Jej choroba je natoľko vážna, že už niekoľko rokov nemôže vyjsť z domu a je uväznená vo vlastnom byte

"Začalo sa to asi pred desiatimi rokmi, keď jej umrela 15-ročná sestra, ktorá bola v emigrácii. Niekto ju nahovoril na prostitúciu v aute a nabúrala do stromu," rozrozprával sa mladý muž.

Táto tragédia jeho mamu poznačila natrvalo. Jej choroba je natoľko vážna, že už niekoľko rokov nemôže vyjsť z domu a je uväznená vo vlastnom byte. Keď bola na nákupe začalo ju triasť a okoloidúci si myslel, že je opitá.

"Agorafóbia patrí medzi najčastejšie fóbie. Bojíme sa niečoho konkrétneho. Je to strach z otvorených priestorov, ale musí tam byť veľa ľudí. Sú to napríklad obchodné domy, zhromaždenia. Vždy to býva na základe nejakej tragickej spomienky. Tá udalosť môže prerásť do sociálnej fóbie a takýto ľudia už nevychádzajú z domu," vysvetlil psychológ Dušan Kleimann.

Syn Tomáš priznal, že návštevy k nim domov veľmi málo chodia. "Keby ste teraz prišli k nám a povedali, že s ňou chcete rozhovor, myslím si, že sa psychicky zloží. Musela by dýchať do vrecúška, ľahnúť si na zem a predýchať to. A to by nebolo dobré," konštatoval mladý muž.

Oslovili sme aj jeho mamu, rozhovor ale odmietla. Tomáš sa rozhodol, že jej pomôže netradičnou cestou. Ste zvedaví ako? Pozrite si našu reportáž z magazínu Reflex.


BRATISLAVA/Reflex

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti