Zmrzlina nielen osvieži, ale aj aj veľa napovie. Hlavne o zuboch

Žena so zmrzlinou
Zdroj: Shutterstock.com

Hlavne keď ide o zuby. Dokáže odhaliť kaz.

Precitlivenosť zubov pri konzumácii zmrzliny či studených nápojov je podľa odborníkov veľmi často spôsobená zubným kazom. "Treba si uvedomiť, že každý zdravý zub by mal reagovať na chlad. Ak je však citlivosť neprimeraná, môže ísť o príznaky viacerých problémov, nielen zubného kazu," hovorí Libor Michna z bratislavskej stomatologickej kliniky.

Okrem zubného kazu môžu precitlivenosť na chladené nápoje či zmrzlinu spôsobovať odhalené krčky

Ľudské zuby sa vyvinuli tak, aby dokázali termickým vnemom odolávať, ochrana sa však môže narušiť.

"Okrem zubného kazu môžu precitlivenosť na chladené nápoje či zmrzlinu spôsobovať odhalené krčky. Až 90 percent ľudí si totiž veľmi nešetrným spôsobom čistí zuby, a tak dochádza k ich odhaľovaniu. Nesmieme zabudnúť ani na ľudí, ktorí nemajú kŕčok zubov chránený žiadnou vrstvou. Týka sa to desiatich percent populácie," povedal Michna.

Zmrzline, či iným letným chladeným dobrotám musia podľa jeho slov odolávať aj ľudia, ktorí odbúravajú nahromadený stres tzv. škrípaním zubov, prípadne tak robia podvedome počas spánku.

"V takých prípadoch je narúšaná zubná sklovina. Preto môžu byť zuby citlivé aj na žuvacích plochách, keďže ochranná vrstva bola minimalizovaná," vysvetlil.

V prípade pretrvávajúcich problémov radí obmedziť prísun rizikových potravín či nápojov a navštíviť odborníka. Ten zanalyzuje možnú príčinu nepohodlia a navrhne ideálny spôsob jej odstránenia.

Micha tvrdí, že vhodnou prevenciou je pravidelná návšteva stomatológa, ktorý vás oboznámi aj s ideálnou technikou čistenia chrupu a celej ústnej dutiny.

BRATISLAVA/TASR, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.