Na Facebooku cez dva roky okrádala ľudí, teraz to ľutuje. Ste medzi nimi?

Michaela Procnerová
Zdroj: Michaela Procnerová

Michaela si údajne zakladala profily s menami ako Chiara Zuberníková, Janette Svítková, Michaela Diamongirl či Sabča Boros.

Na sociálnych sieťach sa nájde množstvo podvodníkov, ktorí predávajú tovar, následne si len pripíšu peniaze na účet a kde nič, tu nič. Do redakcie sa nám ozvali ženy, ktoré už viac ako dva roky riešia takúto podvodníčku. Tá mala okradnúť desiatky ľudí.

„Prvýkrát som si ju všimla pred asi dvomi rokmi, vtedy predávala pod menom Michaela Diamongirl. Po čase sa začali na ňu kopiť sťažnosti, že kozmetika, ktorú posiela je používaná, že balíky meškajú, veľa ľudí zaplatilo a ani po mesiaci od nej nič nedostali," napísala nám Katka, ktorá ju už dva roky sleduje a hovorí, že slečna má len 20 rokov.

„Vysvitlo, že sťahuje cudzie fotky, žiaden tovar nemá a všetok potom objednáva, pričom na istej čínskej stránke je dodanie niekedy aj dva mesiace. Zistili sme jej meno a adresu - Michaela Procnerová- Vyhne," píše Katarína.

Stále nové a nové profily

Michaela si údajne za viac ako dva roky založila aj profily s menami Chiara Zuberníková, Janette Svítková, Michaela Diamongirl či Sabča Boros a mnoho ďalších. Vždy ju však odhalili či už podľa čísla účtu alebo rovnakých fotiek. Podľa výpovedí žien sľubovala, že prestane kradnúť a predávať, ale o týždeň už bola v bazároch zase s novým profilom.

„Niektorým peniaze po nátlaku vrátila, niektorým vracia po 1 eure každý mesiac, ťahá sa to aj pol roka," dodala Katarína. Problémy s ňou mala aj Miriam. Tá uvidela zaujímavý inzerát na tričká za dobrú cenu. Dúfala, že predávajúca nebude jedna z podvodníčok a tak jej poslala peniaze vopred.

Vydávala sa za Sabču Boroš, vraj ruská modelka, ktorá v Bratislave a nakoniec som zistila, že je to Michaela Procnerová, ktorá býva vo Vyhniach pri Banskej Štiavnici, odkiaľ aj pochádzam

„Vydávala sa za Sabču Boroš, vraj ruská modelka, ktorá žije v Bratislave a nakoniec som zistila, že je to Michaela Procnerová, ktorá býva vo Vyhniach pri Banskej Štiavnici, odkiaľ aj pochádzam. Po dlhom vymáhaní a neustálom nátlaku na ňu z mojej strany, mi nedávno poslala na účet 19 eur naspäť," povedala nám Miriam, čiže v tomto prípade našťastie všetko dobre dopadlo.

Peniaze doteraz nevidela

Napísala nám aj Erika, ktorá sa s Michaelou Procnerovou prvýkrát skontaktovala ešte v novembri 2015. Tiež verila, že predávajúca bude spoľahlivá a peniaze poslala vopred. Týždeň čakala a tovar neprichádzal.

Tiež verila, že predávajúca bude spoľahlivá a peniaze poslal vopred. Týždeň čakala a tovar neprichádzal

„Napísala mi potom, že je to už na colnici, že musí zaplatiť clo, ale do Vianoc to nepríde, lebo nemá peniaze. Keď som jej ďalej písala, mala výhovorku, že sa rozišla s priateľom a prežíva ťažké obdobie. Nakoniec sme sa 9.2.2016 dohodli, že mi pošle naspäť peniaze. Stále mala výhovorky, že ich nemá, ako poslať, lebo je na internáte. Písala som jej až do apríla a žiadna komunikácia. Až keď jej kamarátka napísala, odpísala mi," napísala nám Erika.

Nakoniec sa dohodli na tom, že jej pošle 10 eur a následne potom ďalších 10 eur. Doteraz však na účte nič nemá.

Okrádala pod cudzím menom

Ozvala sa nám aj slečna Mária Turcan, ktorej dotyčná dokonca ukradla identitu. Je to česká modelka, ktorej fotky boli na Facebooku bohužiaľ verejne dostupné. „Ja som to zistila úplne náhodou. Slečna zo Slovenska mi napísala, či viem o tom, že sa za mňa niekto vydáva a poslala mi odkaz. Boli tam moje fotografie zo súkromného účtu, pridávala ich na svoj profil a zároveň mi oznámili, že táto slečna okráda ľudí," povedala.

Márii Turcan ukradla identitu

Zdroj: Mária Turčan

Podľa jej slov, so slečnou nemá vôbec nič spoločné a ľudí neokráda. Mária má v pláne ísť na políciu a slečnu Procnerovú nahlásiť za ukradnutie identity a následné okrádanie ľudí pod jej menom.

Michaela tvrdí, že jej meno nezneužila. "Pod menom Maria Turcan, som nepredávala. Mala som stiahnuté jej fotky, ale určite nie so záujmom slečne ublížiť. Nezneužívala som jej meno a ani žiadne jej informácie".

Podvodníčka to ľutuje a chce všetkých vyplatiť

Kontaktovali sme aj samotnú Michaelu Procnerovú. Tvrdí, že peniaze vracia späť a že chce všetky dlhy vyplatiť. „Peniaze vraciam každej postupne. Žiaľ, nie na všetky mám kontakt, aj keď som to mnohokrát písala niektorým ženám, ktoré majú prístup do bazárov na Facebooku, nech tam napíšu, že zháňam všetky ženy," povedala nám Michaela Procnerová.

S tými, s ktorými komunikuje sa vraj dohodli na dátumoch, kedy približne pošle peniaze späť. „Keďže som skončila s predajom, určite si nevytváram žiadne nové kontá," hovorí. Výpovede žien však hovoria aj o ďalších nových účtoch. Teraz má prácu, vďaka ktorej sa jej podľa jej slov darí veci splácať.

Keďže som skončila s predajom, určite si nevytváram žiadne nové kontá

„Keď sa to vyrieši, zruším aj posledný účet Sabča Boros, čo očakávam cca do polovice júla. Ak sa smiem vyjadriť prečo to tak je, tak viac-menej je na chybe moja nevedomosť objednávať cez čínsku stránku a niekedy odtiaľ vymáhať peniaze späť je ťažké. A čo bola kozmetika, tak väčšinu som hneď vyplatila späť. Určite nechcem zostať nikomu nič dlžná a chcem vrátiť každej, čo jej patrí. Stačí ma len kontaktovať," dodala.

Zdroj: Michaela Procnerová

Facebook ako nástroj pre podvody

Podľa experta na sociálne siete Petra Šeba z PS Digital, Facebook takéto účty rieši iba vtedy, keď ich niekto nahlási. Takto si hocijaký užívateľ môže ďalej vytvárať ďalšie a ďalšie účty a Facebook sa tak stane iba nástrojom pre podvody.

Zdroj: TVNOVINY.sk

„Ona len zneužíva sieť na kontaktovanie iných ľudí a títo ju môžu nahlásiť za obťažovanie. Ale tam to väčšinou aj končí, kým to nezačne riešiť polícia. Vtedy Facebook zvykne poskytnúť súčinnosť, ale to sa už deje mimo verejného priestoru," povedal Peter Šebo z PS Digital.

Ako takú situáciu riešiť

Právnik Ivan Syrový sa vyjadril, že ak niekto na sociálnych profiloch alebo aj v inej inzercie inzeruje predaj tovaru, pričom už v čase inzercie vedel, že sľubovaný tovar nikdy nedodá a inzeroval to v úmysle obohatiť sa na škodu záujemcu o kúpu, ide o trestný čin podvodu ak škoda presiahne 266 EUR.

"Nemusí to byť ale škoda pri jednom obchode, stačí, ak takto podvedených osôb je viac pri viacerých osobách a obchodoch a celková škoda presiahne tých 266 EUR. Preto je vhodné, ak si poškodené osoby dajú o sebe vedieť a spoločne podajú trestné oznámenie. V trestnom konaní si poškodené osoby môžu voči podvodníkov uplatniť aj nárok na náhradu škody," hovorí.

Trestným činom by to ale nebolo vtedy, ak inzerujúca osoba skutočne chcela tovar dodať a z nejakého dôvodu to nedokázala (napr. jej ho nedodal jej dodávateľ), aj vtedy by podľa právnika Ivana Syrového mala vrátiť kupujúcim aspoň uhradenú kúpnu cenu. "Často sa ale dokáže, že predávajúci ani nemal odkiaľ tovar získať a indíciou o podvode sú aj vymyslené rôzne profily," dodáva.

Slovenská obchodná inšpekcia dvíha varovný prst

Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie od 13. apríla 2014 majú povinnosti predávajúceho aj tí, ktorí nemajú oprávnenie na podnikanie. Je teda možné ustanovenie aplikovať aj na prípady, keď si niečo zakúpite cez sociálnu sieť.

„V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že Slovenská obchodná inšpekcia je v rámci svojich kompetencií oprávnená kontrolovať dodržiavanie uvedených povinností výlučne na vnútornom trhu (na území SR)," povedala nám hovorkyňa SOI Danuša Krkošová.

Zdroj: facebook.com

Ak si spotrebiteľ niečo zakúpil prostredníctvom sociálnej siete a následne má problém s doručením, kvalitou alebo reklamáciou tovaru, pričom má identifikačné údaje predávajúceho, môže podať podnet na príslušný inšpektorát SOI (podľa miesta bydliska, resp. sídla predávajúceho).

Za účelom riadneho prešetrenia je k podaniu potrebné doložiť aj dokumentáciu, čo je v tomto prípade facebooková komunikácia, komentáre, objednávky či výpis z účtu.

„V prípade nedostatočných identifikačných údajov nebude SOI vo veci ďalej konať. Spotrebiteľ sa však môže obrátiť na policajné orgány (napr. nedodanie uhradeného tovaru), resp. colné orgány (predaj napodobenín, porušujúcich duševné vlastníctvo), ktoré v rámci svojich zákonných kompetencií riešia podozrenia, týkajúce sa spáchania trestného činu, resp. priestupku," hovorí Danuša Krkošová.

webová stránka, na ktorej absentuje IČO, obchodné podmienky, kontakt a identifikačné údaje, nie je dôveryhodná

„SOI dlhodobo apeluje na spotrebiteľov, ktorí často podľahnú lákavej ponuke na sociálnych sieťach. Preto by si mal spotrebiteľ ešte pred tým, než zareaguje na lákavú ponuku, preveriť obsah webovej stránky - najmä identifikačné údaje predávajúceho, telefónny kontakt, IČO a obchodné podmienky. Webová stránka, na ktorej absentujú uvedené údaje, vyžaduje výlučne platbu vopred a navyše jedinou možnosťou komunikácie je „kontaktný formulár", nie je dôveryhodná," dodáva.

Ak by ste mali podnety na podobné témy, podvody a kauzy, ktoré chcete medializovať, píšte na [email protected]

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.