Byty v Bašternákovom komplexe vraj majú aj prokurátori, ktorí prípad riešia

Budova Generálnej prokuratúry SR
Budova Generálnej prokuratúry SR Zdroj: TASR

Generálna prokuratúra to preverí. Opozícia hovorí o mafiánskych praktikách.

Generálna prokuratúra preverí informácie o prepojení prokurátorov dozorujúcich prípad asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča s osobou Ladislava Bašternáka, ktoré dnes priniesli predstavitelia opozície. Uviedla to hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Predstavitelia opozičných strán OĽaNO-NOVA a SaS uviedli, že prokurátori Bystrík Palovič mladší (OP Bratislava V) a Vladimír Pravda (KP Bratislava) vlastnia byty v bytovom komplexe podnikateľa Bašternáka. V prospech prokurátora OP Bratislava I Bystríka Paloviča staršieho (otec Bystríka Paloviča mladšieho) bolo zriadené záložné právo na byt a nebytový priestor Bašternáka v tomto komplexe.

Mafiánske praktiky

Podľa opozície z toho vyplýva, že si Bašternák podozrivý z daňových podvodov dokázal zabezpečiť v konaní proti svojmu oponentovi spriaznených prokurátorov, čo označili za mafiánske praktiky.

Predajňová uviedla, že vecou sa zaoberá priamo generálny prokurátor Jaromír Čižnár. „Generálny prokurátor ihneď uložil vedúcej organizačno-kontrolného oddelenia, aby v spolupráci s krajskou prokurátorkou v Bratislave zabezpečila vyjadrenie dotknutých prokurátorov k zisteným skutočnostiam," priblížila hovorkyňa.

Poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) na tlačovej konferencii uviedol, že pred dnešným zverejnením informácií o prepojeniach prokurátorov sa stretol s Čižnárom a oboznámil ho s tým. Predajňová to potvrdila. Čižnár považuje podľa nej takýto postup za korektný. „Generálny prokurátor o týchto skutočnostiach nevedel," vysvetlila.

Pozeral si účty ministrov

Voči Rybaničovi zasiahla polícia pod dozorom prokuratúry potom, ako si v Tatra Banke pozrel ako jej zamestnanec účty ministra Roberta Kaliňáka a exministra Jána Počiatka (obaja Smer-SD). V minulosti prišli na ne peniaze od Bašternáka. Opozícia dnes kritizovala, že zásah riadený Palovičom mladším bol expresne rýchly, obávajú sa, že je za tým „mafiánska štruktúra".

Čižnár sa ho rozhodol preveriť. „Generálna prokuratúra SR si vyžiadala príslušný vyšetrovací spisový materiál na preskúmanie zákonnosti postupu prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava V. v súvislosti s rešpektovaním práva obvineného na obhajobu," doplnila Predajňová.

Kaliňáka budú znovu odvolávať

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) bude v Národnej rade SR opäť čeliť opozičnému pokusu o odvolanie z funkcie. Zástupcovia strán SaS a OĽaNO-NOVA dnes v podateľni parlamentu odovzdali podpisy poslancov potrebné na iniciovanie mimoriadnej schôdze. Predseda parlamentu Andrej Danko ju zvolal na štvrtok 30. júna o 13.00 h.

Kaliňák čelil pre daňovú kauzu Bašternák odvolávaniu aj 7. júna. Za jeho zosadenie z vládneho postu hlasovalo 58 členov snemovne zo 138 prítomných. Kaliňákovo odvolanie podporili všetci prítomní poslanci OĽaNO-NOVA, ĽSNS, zo SaS sa zdržal len Alojz Baránik, za odvolanie bola aj väčšina klubu Sme rodina a traja nezaradení. Proti boli všetci prítomní koaliční poslanci Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a #Siete.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jozef rajtár

Dôležité udalosti