Kontroverzné parkovanie rozdelilo Košičanov. Čaká to zrejme aj Michalovce

eeiweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Dôvodom je, že sa oň bude starať súkromná firma.

Poplatky za parkovanie, ktoré bude vyberať súkromná firma, rozdelili Košičanov na dva tábory. Niektorí vyzývajú na občiansku neposlušnosť a protestujú. Iní sa zas tešia, že pred vlastným domom konečne nájdu voľné parkovacie miesto. A niečo podobné zrejme čaká aj Michalovčanov. Aj tam totiž v centre mesta zavedú platenú parkovaciu zónu.


Košický magistrát sa otriasal v základoch, keď poslanci mestského zastupiteľstva definitívne odklepli, že o parkovanie v širšom centre mesta sa bude starať spoločnosť EEI. Časti aktivistov neprekáža, že za parkovanie sa bude platiť. Vadí im skôr, že sa o to nevie postarať mesto.

„To je absolútne normálne v celej Európe. Čo však nie je normálne, parkovanie je odovzdané súkromnej firme," hlása organizátor protestu Ladislav Lorinc.

Ďalší zas odmietajú za parkovanie zaplatiť čo i len cent. Burcujú na sociálnych sieťach, rozdávajú letáky a nálepky. Oba tábory spoločne spisujú petíciu.

Celkovo už vyzbierali približne tisíc podpisov a pred magistrátom chystajú na budúci týždeň ďalší masový protest.

Niektorí chcú platiť

Nájsť parkovacie miesto v centre Košíc je obrovský problém, a tak zatiaľ, čo časť obyvateľov sa proti spoplatnenému parkovaniu búri, iní to privítali.

Správca parkovania do dnešného dňa predal vyše 1 300 rezidentských kariet, ktoré by vraj obyvateľom mali zaručiť, že budú mať kde zaparkovať. Tvrdí to aj prevádzkový riaditeľ EEI Ján Tomanovič.

Medzi prvým , ktorý si kartu kúpili bol Ľubomír Medvecký. „Keď sa pozriete, vidíte tu značky ako KS, KS, TV a ktoré nie sú rezidenti, nebývajú tu a podľa mňa, uprednostňovaní majú byť rezidenti až potom návštevníci."

Po novom však zaplatia parkované aj Ľubomírovi rodičia, keď prídu na návštevu. „Je to daň. Je to daň za to, že sa nebudem musieť s kočíkom a s nákupom cez deň trepať dva kilometre," myslí si Ľubomír.

Michalovce zatiaľ zadarmo

V Michalovciach sa za parkovanie neplatí už viac ako dva roky. Spoločnosť, proti ktorej sa búria Košičania sa ale chystá aj na michalovské parkoviská.

„S touto spoločnosťou chceme vytvoriť spoločný podnik," hovorí primátor mesta Viliam Zahorčák.

Nespokojnosti zo strany Michalovčanov sa samospráva neobáva. Aj keď bude mať v novej akciovke menšinu, model parkovania budú schvaľovať mestskí poslanci.

„My rozhodneme, čo prenajmeme, my rozhodneme za koľko," tvrdí Zahorčák.

Spoplatniť chcú hlavne parkoviská v centrálnej mestskej zóne a jej bezprostrednej blízkosti.

Nová firma sľubuje, že do parkovísk investuje vyše 600-tisíc eur. Nový parkovací systém chcú spustiť na jar roku 2017.

KOŠICE, MICHALOVCE/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michalovce

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.