Najbohatší Briti stratili pre brexit miliardy

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock

Najbohatším Britom je podľa indexu Gerald Grosvenor, ktorý stratil miliardu dolárov.

Najbohatší Briti stratili hneď v piatok 24. júna 5,5 miliardy USD (4,97 miliardy eur), keď zverejnenie predbežných výsledkov poslalo libru na 31-ročné minimum. Majetok 15 najbohatších Britov, sledovaných v rámci miliardárskeho indexu agentúry Bloomberg, zaznamenal najväčší pád od finančnej krízy v roku 2008.

Najbohatší Brit stratil miliardu

Najbohatším Britom je podľa indexu Gerald Grosvenor, ktorý stratil miliardu dolárov. Majiteľ spoločnosti Topshop Philip Green prišiel takmer o 500 miliónov USD, Bruno Schroder, väčšinový vlastník investičnej spoločnosti Schroders, o vyše 600 miliónov USD a pozemkový barón Charles Cadogan tiež o 600 miliónov USD.

Peter Hargreaves podporoval odchod Británie a za svoj hlas zaplatil. Čistá hodnota jeho majetku klesla o 19 % na 2,9 miliardy USD a išlo o najväčší percentuálny prepad majetku spomedzi britských miliardárov. Podľa britskej volebnej komisie Hargreaves prispel na kampaň v prospech odchodu sumou 3,2 milióna libier (3,96 milióna eur).

Výsledok prekvapil

Hargreaves zostal po nepriaznivej reakcii trhov pokojný a vyjadril dôveru, že ide o najlepšie rozhodnutie v prospech Británie. Zároveň ponúkol vláde spoluprácu pri prípravách budúcnosti mimo EÚ. "Mám obrovské skúsenosti s podnikaním, obrovské skúsenosti s rokovaniami, enormné skúsenosti s ekonomikou a som jedným z najúspešnejších britských podnikateľov. Ak ma neoslovia, sú blázni," tvrdí Hargreaves.

Najbohatšou osobou Južnej Afriky, ktorá vlastní v Británii nemalý majetok, je Christo Wiese. Podporoval zotrvanie krajiny v EÚ a výsledok ho prekvapil. "Nemyslím si však, že je to koniec EÚ. Je to koniec EÚ v jej súčasnej podobe," povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru Bloomberg. "Vždy mala neatraktívne aspekty, no aj veľmi príťažlivé aspekty. To prinúti ľudí sadnúť si a rozmýšľať, ako by sa únia mohla zlepšiť."

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti