Odchod Veľkej Británie bude veľkým oslabením, myslí si eurokomisár Šefčovič

Maroš Šefčovič.
Zdroj: TASR

Šefčovič upozornil, že britské referendum bolo veľkou vodou na mlyn populistom a euroskeptikom.

Odchod Veľkej Británie bude pre Európsku úniu veľkým oslabením. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič však verí, že pokiaľ bude transparentný a kultivovaný, nenaplnia sa najčernejšie scenáre brexitu. Treba preto teraz konať rýchlo a profesionálne, skonštatoval v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

"Ak krajina ako Veľká Británia vystúpi, musí to byť okolitým svetom vnímame ako oslabenie, ako demonštrácia krízy, cez ktorú EÚ prechádza," uviedol s tým, že EÚ je považovaná za najdokonalejšiu formu integrácie krajín a ukážkový nastroj na udržiavanie mieru na kontinente, kde každých pár desaťročí zúril vojnový konflikt. Za dôležité považuje, ako sa zvyšných 27 členských štátov dokáže zorganizovať a stabilizovať situáciu.

Šefčovič upozornil, že britské referendum bolo veľkou vodou na mlyn populistom a euroskeptikom. Treba preto podľa jeho slov presvedčivejšie vysvetľovať a obhajovať výhody únie, ako aj jej rozhodnutí, a to aj na národnej úrovni. Pripomína, že ministri majú k občanom bližšie ako eurokomisári. Šefčovič odporúča tiež návrat ku konsenzuálnej politike a nie delenie na staré - nové členské štáty. V opačnom prípade majú hroziť odchody ďalších krajín.

Neverí, že by sa výsledky britského referenda ešte podarilo zvrátiť. "Išlo by skôr o predlžovanie nestability a neistoty. Možno sa k tejto debate dostaneme o generáciu neskôr," povedal s tým, že s Veľkou Britániou sa treba v súčasnosti dohodnúť nielen na jej odchode z EÚ, ale aj na ďalšej spolupráci. "Tam sa budú lámať tie najťažšie otázky," podotkol.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti