Domáce

Takto jednoducho sa berú "prachy" dílerom

Muž si takto v pivnici pestoval marihuanu
Muž si takto v pivnici pestoval marihuanu Zdroj: examiner.co.uk

U nás sa na nič podobné nechystáme.

Americké Colorado, ktoré má približne toľko obyvateľov ako Slovensko (asi 5,3 milióna) plánuje získať z daní za zlegalizovaný predaj marihuany za rok asi 134 miliónov dolárov (98 miliónov eur). Upozornil na to sme.sk

Väčšinu peňazí síce plánujú využiť na prevenciu voči užívaniu drogy a prípadné liečenie závislosti, ale kým doposiaľ štát dotoval tieto aktivity na úkor iných oblastí, po novom na ne "zarobí" samotná marihuana.

Nie sú jediní

Pestovanie marihuany zlegalizoval aj Uruguaj. Reagoval tak na zlyhanie zákazov, ktorými voči drogám štáty bojovali desaťročia.

Tamojší politici poukazovali na to, že vďaka legalizácii môže mať zisky z marihuany štát a nie drogoví díleri.

V Holandsku čiastočne naopak

Opačnou cestou sa pred niekoľkými rokmi vybralo Holandsko, ktoré sprísňovalo podmienky pre fungovanie takzvaných coffeeshopov.

Viaceré mestá na čele s Amsterdamom však využívajú zákonné výnimky a predaj drogy udržujú aj pre cudzincov. Podľa niektorých správ sa navyše ukázalo, že v regiónoch, kde predaj sprísnili, sa zvýšila drogová kriminalita.

Z tabaku máme milióny

Na Slovensku štát "zarába" najmä na závislosti na tabaku. Z jeho predaja vyberie na daniach každý rok viac než 600 miliónov eur. Napríklad na dani z liehu je to asi 200 miliónov eur.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu

Zdroj: TASR


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.