Domáce

Róberta Niguta z východoslovenského gangu odsúdili na 23 rokov

Robert Nigut.
Zdroj: TASR

Na Niguta je už takmer tri roky vydaný európsky i medzinárodný zatýkací rozkaz. Dlhodobo je na úteku.

Róberta Niguta, vysokopostaveného člena východoslovenského gangu Róberta O., dnes odsúdil trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR na 23-ročný trest odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu pokusu a nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

NS SR tak na dnešnom svojom verejnom zasadnutí zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zo septembra minulého roku, ktorý odsúdil Niguta pôvodne na 25-ročný trest. Nigut, ktorý je považovaný za "hlavného" strelca skupiny Róberta O. je stále dlhodobo na úteku a NS SR dnes voči nemu konal ako voči ušlému. Trest by si mal odpykať v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Na Niguta je už takmer tri roky vydaný európsky i medzinárodný zatýkací rozkaz. Dnešné rozhodnutie NS SR je právoplatné a nie je možné sa voči nemu riadne odvolať.

ŠTS rozhodol v tomto prípade 17. septembra minulého roku. Nigut bol súdený v prípade nedokonanej vraždy z augusta 2013, ku ktorému došlo pri Jahodnej blízko Košíc. Poškodený Marián K., ktorý mal byť obeťou streľby, na pojednávaní pred senátom ŠTS podrobne vypovedal o dni, keď na neho počas jazdy strieľali z idúceho auta samopalom vz. 61 Škorpión. Tri rany zo samopalu ho zasiahli do hrudníka a tváre. Stihol ujsť do lesa a zachrániť sa. Potom bol pod policajnou ochranou. Obžalovaného pred senátom ŠTS usvedčoval vodič auta, z ktorého Nigut strieľal. Ako uviedol svedok Gabriel H., dva pokusy o likvidáciu Mariána K., ktorého "mali dať dolu", nevyšli.

"Róbert Nigut strieľal z okna auta. Vypálil niekoľko dávok a potom začal nadávať, pretože sa mu zasekla zbraň. On mal na hlave kuklu. Ja som mal masku, takú detskú s tvárou človeka ako na Halloween," vypovedal svedok k tretiemu pokusu. O chvíľu na to havarovali. Podľa Gabriela H. mu Róbert Nigut zakryl oči. Keď sa zranený v aute prebral, jeho kumpán tam už nebol. Odvtedy je na úteku. Pred súdom tiež potvrdil, že Róbert Nigut mal vraždiť na objednávku. Motívom mali byť peniaze - 400.000 eur, ktoré poškodený Marián K. žiadal od svojho "kamaráta z dediny". Získali ich podvodom s autami a železným šrotom. Ten Niguta poznal a postaral sa o neho, keď prišiel z väzenia.

ŠTS v Pezinku 13. júna tohto roku v prípade bossa Róberta O. a ďalších 15 obžalovaných ukončil dokazovanie týkajúce sa dvoch obžalovaných. Pri týchto osobách prokurátor a obhajcovia taktiež predniesli záverečnú reč. Na hlavnom pojednávaní okrem toho vypovedali aj dvaja svedkovia. V trestnej veci figuruje spolu 16 obžalovaných. Niektorí z nich sa z rôznych dôvodov na pojednávanie nedostavili a súd tak nemohol vo veci pojednávať. Z dôvodu urýchlenia konania tak senát v minulosti celé konanie rozdelil na niekoľko častí.
Konanie 13. júna sa týkalo obžalovaných Róberta Niguta, Pavla K. a Ľubomíra B. Pôvodná obžaloba na celú zločineckú skupinu bola podaná 27. apríla 2007. Obžalovaní sa podľa prokurátora mali dopustiť týchto trestných činov - zločineckej skupiny, vraždy, pokusu o vraždu, nedovoleného ozbrojovania, výtržníctva, vydierania, poškodzovania cudzej veci, obmedzovania osobnej slobody, ublíženia na zdraví a krádeže. Spolu ide o 19 skutkov.
Ďalšie hlavné pojednávanie v tejto trestnej veci sa uskutoční v stredu 29. júna. Vzhľadom na priebeh doterajších pojednávaní pritom nie je vylúčené, že pokiaľ sa nevyskytnú prekážky v konaní, padne aj rozsudok.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti