Americký úrad vystavil Volkswagenu definitívny účet: Vodiči dostanú milióny

Volkswagen začne v januári sťahovať dieselové autá zasiahnuté aférou so zmanipulovanými emisiami.
Zdroj: TASR

Volkswagen sa dostal do problémov v polovici septembra minulého roka.

Nemecká automobilka Volkswagen dosiahla v súvislosti s emisným škandálom dohodu s americkými úradmi a dotknutými majiteľmi naftových áut, ktorá ju bude stáť 14,7 miliardy USD (13,28 miliardy eur). Uvádza sa to v dokumente o podmienkach dohody, ktorý bol dnes predložený súdu v meste San Francisco. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Tesne nad 10 miliárd USD zaplatí nemecká firma v rámci programu, ktorý umožní buď spätné odkúpenie v hodnote spred škandálu alebo opravu 475 000 naftových vozidiel s dvojlitrovým motorom. Zároveň všetkým vlastníkom vyplatí od 5100 do 10 000 USD v závislosti od veku vozidla. Je to kompenzácia za problémy, ktoré im firma spôsobila.

Okolo 2,7 miliardy USD vyplatí automobilka v prospech fondu na zmierňovanie environmentálnych záťaží a ďalšie 2 miliardy USD poskytne na podporu ekotechnológií v automobilovom priemysle v Spojených štátoch.

Volkswagen sa dostal do problémov v polovici septembra minulého roka, keď americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) oznámila, že do takmer 600 000 naftových vozidiel v USA nainštalovala firma softvér, ktorý počas testov umožňoval zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka.

Volkswagen neskôr priznal, že vo svete jazdí približne 11 miliónov áut s takýmto softvérom. Súčasná dohoda sa týka len áut s dvojlitrovým motorom a na riešení problémov majiteľov vyše 80 000 áut s trojlitrovým motorom právnici zatiaľ stále pracujú.

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Emisný škandál

Dôležité udalosti