Školské kuchárky a upratovačky sa pri pohľade na svoju výplatu cítia ako na pohrebe

Nepedagogickí pracovníci sa na protest nad svojimi platmi obliekli do čierneho
Nepedagogickí pracovníci sa na protest nad svojimi platmi obliekli do čierneho Zdroj: TV Markíza

Školským odborom sa podarilo vyjednať zvýšenie platov učiteľov od septembra o šesť percent. Nepedagogických pracovníkov sa to ale netýka.

Upratovačky, mzdárky a kuchárky v školách si povedali, že už stačí. Tabuľkové platy niektorých z nich nedosahujú ani minimálnu mzdu. Na protest vyhlásili týždeň plačúcich očí nad svojimi platmi. Takto chcú na neúnosnú situáciu upozorniť vládu.

Na výplatnej páske im svieti suma 350 eur a hneď vedľa nej majú šek na zaplatenie nájomného a energií, ktorý túto sumu často prevyšuje. Na protest prišli dnes do školy v čiernom.

O deti sa stará pani učiteľka. To ale nestačí bez nepedagogických zamestnancov by materská škôlka nemohla fungovať.

Školníci, kuchárky, ktoré pracujú aj v týchto horúcich dňoch bez klímy. A plat? 350 eur, niektorí nemajú ani toľko. Mzdové tabuľky sa totiž nemenili už roky. V prvej platovej triede dokonca nedosahujú ani minimálnu mzdu.

Do protestu nepedagogických pracovníkov sa zapojili desiatky škôl po celom Slovensku.

Školským odborom sa podarilo vyjednať zvýšenie platov učiteľov od septembra o šesť percent. Nepedagogických pracovníkov sa to ale netýka.

„My to považujeme za diskrimináciu. My sme dali tvrdé rozporové konanie k tomu, boli sme na ministerstve školstva ale neboli sme vypočutí," povedal predák školských odborov Pavol Ondek.

„Ministerstvo školstva si uvedomuje, že platové ohodnotenie nepedagogických pracovníkov je nedostatočné. Ide však o skupinu pracovníkov, ktorých odmeňovanie nemôže riešiť len rezort školstva, pretože tento problém sa týka celej štátnej správy," odkázalo ministerstvo školstva.

Na školách sa ale rozhodli viac nemlčať. Spolu s odborovým zväzom spísali list s požiadavkami a poslali ho na Úrad vlády. Tam už vytvorili pracovnú skupinu, ktorá by sa mala týmto problémom zaoberať.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme školstvo

Dôležité udalosti