Poškodí brexit úspory Slovákov v II. pilieri?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock

Svoje úspory v ňom má poldruha milióna Slovákov.

Rozhodnutie Veľkej Británie vystúpiť z Európskej únie poriadne zamávalo finančnými trhmi. Samozrejme sa to nedotkne len našej ekonomiky, ale aj bežných ľudí. Brexit totiž "poznačí" aj nasporené peniaze v II. dôchodkovom pilieri, v ktorom má 6,6 miliardy eur uložených asi 1,5 milióna Slovákov.

Podľa ekonomickej redaktorky Lenky Buchlákovej finančné trhy neočakávali, že Briti podporia Brexit a riadili sa pozitívnymi prieskumami verejnej mienky. "A potom prišiel šok. Prejavil sa tak, že trhy prepadávali k úrovniam z roku 2008, keď bola kríza," konštatovala.

A čo to znamená pre sporiteľov v II. pilieri. Buchláková radí, aby ľudia, ktorí majú úspory v rizikových tzv. indexových a akciových fondoch, v ktorých je nasporená asi miliarda eur, ich vymenili za bezpečnejšie - tzv. garantované.

"Ak má niekto nasporené v indexovom fonde 10-tisíc eur, tak za deň pri 10-percentnom prepade prišiel o tisícku," vysvetlila. Myslí si, že časom sa straty v rizikových fondoch dorovnajú a situácia z roku 2008 by sa nemala zopakovať.

A ktorá veková skupina by mala prehodnotiť prestup z rizikového do bezpečného fondu v II. pilieri? Odpoveď nájdete vo rozhovore z relácie Teleráno.
BRATISLAVA/Teleráno, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti