Čo sa na dovolenke oplatí viac? Platba kartou alebo hotovosť

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Ak platíte kartou, ušetriť môžete aj podľa toho, či platíte v tamojšej mene alebo eurom.

Chystáte sa na dovolenku a neviete či je lepšie zobrať si hotovosť alebo nechať všetko na karte? Pred cestou si najskôr overte, aké poplatky a za čo vám banka môže vyrubiť. Záleží totiž v akej krajine oddychujete, aj na tom či kartou platíte alebo vyberáte z bankomatu.

Aspoň malá hotovosť

Väčšina bankárov odporúča mať aspoň malú hotovosť pri ruke a inak - pokiaľ idete do turisticky obľúbenej a pre nás už známej krajiny - využiť to, že dnes už takmer všade môžeme platiť kartou.

Ak platíte kartou, ušetriť môžete aj podľa toho, či platíte v tamojšej mene alebo eurom.  Záleží v akej krajine práve dovolenkujete.

„Z našich skúsenosti je lepšie nechať zúčtovať transakciu v domácej mene, v Čechách v českej korune, v Chorvátsku v kunách alebo v Poľsku v zlotych, pretože v takých prípadoch zvykne byť lepší kurz, pre nás výhodnejší," vysvetľuje riaditeľ Finančného Kompasu Maroš Ovčarik.


Ak sa vám ale zapáči nejaký suvenír od predajcu na pláži, s kartou nepochodíte, je lepšie mať potom peniaze zmenené. Ak je to však možné, vyhnite sa miestnym zmenárňam, často využívajú, že ste len turista.

Pozor na výbery

„Je lepšie časť peňazí zmeniť u nás, pretože vieme si porovnať kurz jednotlivých bánk a zmenárni a nie je tu jazyková bariéra. Pri výmene v zahraničí sa môže stať, že niektorý z poplatkov za výmenu bude zamlčaný. Alebo kurz, ktorý bol uvedený, nemusí byť použitý pri našej výmene peňazí," dodal Ovčiarik.

Pozor si treba dať nielen pri platbe, ale naopak aj pri výbere peňazí z bankomatu.

„Platí pravidlo, že ak dovolenkár oddychuje v krajine, ktorá patrí do eurozóny, tak tento poplatok za výber hotovosti z bankomatu nemôže byť vyšší, ako by zaplatil na Slovensku za výber z bankomatu z cudzej banky," povedala hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamborová.

Dve karty

V krajinách, kde sa neplatí eurom, sú poplatky vyššie. Aby ste nezostali v cudzine bez peňazí, bankári zdôrazňujú, že je lepšie mať dve karty, v prípade že jednu napríklad stratíte alebo vás okradnú.

„Netreba zabudnúť mať uložené čísla na banku v medzinárodnom formáte, aby ste vedeli banku hneď kontaktovať. Skontrolovať si platnosť karty, aby sa vám nestalo, že na dovolenke zistíte, ak idete na prelome mesiacov, že vám karta expirovala. Takisto je dobré si ponechávať doklad o výbere alebo platbe v zahraničí, keby sa čokoľvek stalo, aby ste to vedeli zdokladovať banke," radí, odborníčka na platobné karty VÚB banky Tatiana Madunická.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Platby

Dôležité udalosti