Nepokoje na Ukrajine strašia slovenské firmy

plynovod
Zdroj: SITA

Musia pripravovať záchranné plány.

Nepokoje na Ukrajine postavili do pozoru aj veľké firmy na Slovensku. Plynárne či oceliarne už ale majú pripravený plán B. S jediným cieľom - udržať sa aj po prípadnom ekonomickom páde Ukrajiny.


Každý deň urobia medzi sebou firmy na Slovensku a na Ukrajine obchody za dva milióny eur. Ročne to robí 650 miliónov. Spoza východnej hranice k nám prúdia vlaky plné koksu aj železnej rudy. Košickí oceliari počítajú s najhorším.

„Spracúvame aj určité záložné plány, avšak o detailoch týchto plánov informovať nebudeme," povedal hovorca U.S.Steelu Ján Bača.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Navyše cez Ukrajinu k nám tečie plyn aj ropa. Aj plynárne upokojujú, že majú záložný plán.

„Takmer okamžite vieme naštartovať dovoz plynu zo západu," vyhlásil hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Peter Bednár.

„Eustream pozorne sleduje dramatické udalosti na Ukrajine. A je pripravený v prípade zastavenia dodávok plynu z východu okamžite naštartovať reverzný tok z Českej republiky alebo z Rakúska," tvrdí hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Situácia na Ukrajine sa zamotáva aj z finančného hľadiska. Krajina si plánovala požičať od Rusov dve miliardy dolárov. Emisiu dlhopisov však dnes nečakane odložila. A štátna kasa sa tak môže veľmi rýchlo ocitnúť na suchu.

Agentúra Standard & Poor's dnes znížila Ukrajine rating. Znamená to, že Kyjev sa k pôžičkám dostane za veľmi vysoké úroky. Ekonómovia sa zhodujú v jednom - ukončenie nepokojov bude musieť byť len predohrou k tvrdým ekonomickým reformám.

BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti