Volkswagen vysvetlil, prečo neodškodní zákazníkov v Európe

Volkswageny začnú zvolávať do servisu začiatkom roka
Volkswageny začnú zvolávať do servisu začiatkom roka Zdroj: Shutterstock.com

Pristúpenie k rovnakej forme kompenzácií ako v USA by mohlo mať pre spoločnosť ťažké dôsledky.

Volkswagen nemôže odškodniť zákazníkov v Európe rovnako ako zákazníkov v USA. Uviedol to pre nedeľník Welt am Sonntag šéf nemeckej spoločnosti Matthias Müller. Reagoval tak na výzvy Európskej komisie, aby firma kompenzovala vlastníkov dieselových áut rovnakým spôsobom ako v USA, kde bola v týchto dňoch zverejnená dohoda o spôsobe riešenia emisného škandálu Volkswagenu. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Automobilka dosiahla v súvislosti s emisným škandálom začiatkom tohto týždňa dohodu s americkými úradmi a dotknutými majiteľmi naftových áut, ktorá ju bude stáť 14,7 miliardy USD (13,2 miliardy eur). Čo sa týka samotných vlastníkov áut, firma je pripravená zaplatiť v rámci programu určeného pre nich až okolo 10 miliárd USD. Program umožní buď spätné odkúpenie auta za hodnotu spred škandálu alebo opravu 475.000 naftových vozidiel s dvojlitrovým motorom. Zároveň všetkým vlastníkom vyplatí od 5100 do 10.000 USD v závislosti od veku vozidla. Na riešení problémov majiteľov vyše 80.000 áut s trojlitrovým motorom právnici zatiaľ stále pracujú.

Komisárka EÚ pre vnútorný trh a priemysel Elžbieta Bienkowska v tejto súvislosti pred niekoľkými dňami vyzvala firmu, aby kompenzovala aj dotknutých majiteľov dieselových áut v Európe. Ako dodala, bolo by nespravodlivé, ak by sa s európskymi zákazníkmi zaobchádzalo inak, než so zákazníkmi z USA len pre rozdielnosť právnych systémov.

To však Müller odmietol. "V Európe je situácia iná," povedal s tým, že s Bienkowskou o tejto otázke rokoval. "V USA sú emisné limity prísnejšie, čo celkovú opravu komplikuje," povedal šéf VW. Ako dodal, aj keď finančná situácia Volkswagenu je stabilná, pristúpenie k rovnakej forme kompenzácií ako v USA by mohlo mať pre spoločnosť ťažké dôsledky.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Volkswagen

Dôležité udalosti