Slovenský cesnak dozrel a je kvalitný. V obchodných reťazcoch ho však nenájdete

zber cesnaku.
Zdroj: TV Markíza

Očakávania pestovateľov sú tento rok optimistické, problémy im nerobilo počasie ale zlodeji.

Bude ho viac a aj kvalitnejší. No na pultoch obchodov ho však budete aj naďalej hľadať márne. Na južnom Slovensku už cesnak zo zeme vytiahli. Na Považí pestovatelia zberajú poslednú úrodu a tešia sa. Je ho totiž oveľa viac než minulý rok.

"Tento rok nám stále poprchá, to znamená, že aj ten cesnak dostal viac vlahy a teda je aj predpoklad, že tá úroda bude omnoho, omnoho lepšia, ako minulý rok," vysvetlil predseda OZ Slovenský cesnak Július Kráľ.

Očakávania pestovateľov sú tento rok optimistické, problémy im nerobilo počasie ale zlodeji. Pri vyberaní cesnaku zo zeme potrhali vňať a hlávky zostali v zemi. Ak zničia vňať, cesnak nemá tu správnu chuť.

 


„Čím dlhšia vňať, tak tým lepšie, pretože si z nej cesnak potiahne živiny a počas sušenia dozrie," hovorí pestovateľ Roman Kadlec.

Pestovatelia majú toľko cesnaku, že ho sami nedokážu obhospodáriť, preto im pomáhajú aj brigádnici. Zapojili sa aj dievčatá, ktoré chodia zbierať čerešne do Rakúska. Tento rok však pomrzli, a tak sa dali aj na cesnakovú brigádu.

O slovenský cesnak je veľký záujem, aj napriek tomu, že sa slovenskí pestovatelia nevedia s reťazcami dohodnúť na výkupnej cene, spotrebiteľ si k nim cestu nájde.

"Nepoznáme žiadneho pestovateľa, ktorý by nedokázal svoju úrodu predať," dodáva Kráľ.

Čínsky cesnak stojí 6.50 a naši pestovatelia ho predávajú za šesť euro. Čiže cena je porovnateľná, no domáca kvalita je ďaleko vyššia.

TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cesnak

Dôležité udalosti