Zahraničné firmy ovládajú náš trh. Mnohé však prichádzajú zo známych daňových rajov

Top vlastníci firiem na Slovensku.

Medzi najväčších hráčov patria Česi, ktorí u nás ovládajú takmer 10-tisíc firiem.

Medzi top majiteľov zo zahraničia, ktorí ovládajú naše firmy patria nielen Česi, ale aj tí, ktorí pochádzajú z krajín známych ako daňové raje. Zaujíma ich lacná pracovná sila, ktorú na Slovensku vždy nájdu. Odborníci upozorňujú, že je rozdiel medzi firmami, ktoré prinášajú benefity a medzi tými, ktoré porušujú zákon.


Počet zahraničných podnikov sa na Slovensku každý rok zvyšuje. Medzi najväčších hráčov patria Česi, ktorí u nás ovládajú takmer 10-tisíc firiem. Tesne ich nasledujú Maďari a top trojku uzatvárajú Rakúšania. S hoci oveľa väčším odstupom, no podnikať sa darí u nás aj Nemcom a Talianom.

„Logicky, Česká republika má najviac investorov, pretože mnohé firmy vznikali ešte za spoločného štátu a nie je tu žiadna jazyková bariéra. S Maďarskom máme zas najdlhšiu hranicu a vyše pol milióna ľudí hovorí maďarsky. Pri Rakúsku rovnako rozhoduje blízkosť," vysvetľuje analytik Bisnode Milan Seliak.

Okrem majiteľov firiem zo susedných krajín, máme na Slovensku aj takých, ktorí prichádzajú z dobre známych daňových rajov.

„Najväčším investorom z pohľadu kapitálu je Holandsko, ktoré má viac ako päť miliárd euro v základnom kapitále.," hovorí Seliak.

No vlastníci slovenských firiem kontrolujú majetok aj z ďalších lákavých krajín, ako Cyprus, Luxembursko či Seychely. Dvere im vraj otvára aj vláda, tým že sama robí ústupky.

„Keď sa pozrieme na tú celoeurópsku situáciu, či už nástup socialistov vo Francúzsku, či už teraz Brexit v Británii, na Slovensku takáto vlna neistoty nebola. A v súčasnosti sa vláda snaží pokračovať aj v istej politike stimulov, ktorú sme videli pri Jaguari či iných. Samozrejme lacná pracovná sila je takou tou dominantou," dopĺňa analytik Nadácie F.A.Hayeka Martin Reguli

Dôležitý momentom je podľa viceprezidenta KOZ Slavomíra Mangu to, akú kultúru prinášajú tieto firmy na Slovensko:

„Máme firmy, ktoré prinášajú so sebou benefity a zárobky. Ale sú tu aj firmy, ktoré sem prichádzajú špekulatívne a na tie si musíme dávať pozor, lebo tie potom robia problémy. Tie súvisia s odmeňovaním pracovníkov, s kultúrou práce, s tým v akých podmienkach pracujú, ako sa k nim správajú zamestnávatelia."

Výstrahou ostáva kauza Slotex, jedna z najhlasnejších za posledné roky. Ženy pracovali v neľudských podmienkach za menej ako životné minimum. Majiteľ z Talianska, im dlhoval viac ako 300-tisíc eur a ďalších vyše 700-tisíc na odvodoch. Výsledok, zamestnávateľ nebol postihnutý nijako, zamestnanci dostali peniaze od štátu. Talian vyviezol technológiu do zahraničia a stavia si vilu. A ukazuje sa aj ďalší problém.

„Na Slovensku máme viac ako 300 nadnárodných firiem, ktoré u nás vytvárajú bohatstvo avšak problémom je, že dve tretiny z týchto firiem nám účtujú v Luxemburgu, čiže zisky, ktoré sú vytvárané na Slovensku neostávajú tu a nie sú tu investované a myslím, že to bude závažný problém nad ktorým sa musí európa ako celok v budúcnosti zamyslieť.

Aby zamedzili tomuto špekulatívnemu presunu kapitálu, ktorý by mal ostávať tam, kde sa vytvára," dodal Manga.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podniky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.