Dankov podpis na Hrnčiarovom poverení viesť parlament je falzifikát, tvrdí opozícia

Poverenie Andreja Hrnčiara viesť schôdzu NR SR
Poverenie Andreja Hrnčiara viesť schôdzu NR SR

Odvoláva sa na viacerých grafológov, ktorí im to potvrdili.

V stredu v parlamente zavládol medzi poslancami chaos po tom, čo sa podpredsedovia NR SR nevedeli zhodnúť, kto má viesť schôdzu. Lucia Nicholsonová tvrdila, že ju o to poprosil Andrej Hrnčiar, ten to však poprel. Zároveň vyhlásil, že on jediný má písomné poverenia od predsedu NR SR Andreja Danka viesť rokovanie.

Opozícii sa však nepozdával podpis Andreja Danka, ktorý porovnali s jeho podpisom v Koaličnej dohode. Dnes opoziční poslanci oznámili, že ich nechali porovnať aj u viacerých grafológov, ktorí podľa nich jasne povedali, že ide o falzifikát. Danka taktiež vyzývajú, aby jasne povedal, či je podpis skutočne jeho a aby zverejnil originál dokumentu a nechal ho podrobiť grafologickému rozboru.

„Máme predbežné posudky viacerých grafológov, ktoré hovoria o tom, že toto poverenie je jednoznačne falzifikát," povedala Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA).

Podľa jej straníckeho kolegu Jozefa Viskupiča je dôvodné podozrenie, že došlo k falšovaniu podpisu. "Pán Danko je podozrivý z toho, že zanedbal svoju povinnosť, a argument, že pán Hrnčiar môže viesť schôdzu, bol vyrobený dodatočne," poznamenal Viskupič.

Na dokumente vraj nesedí ani poradové číslo

Podľa Jany Cigánikovej (SaS) nesedí na dokumente ani poradové číslo. Opozícia sa pýta, prečo ešte tento dokument nie je zverejnený na webe. "Nie je v poriadku, ak sa v kancelárii predsedu parlamentu falšujú dokumenty. Znásilňujú sa tu pravidlá a ohýba sa zákon v prospech skupiny vyvolených," vyhlásila Cigániková.

Viskupič avizuje ďalšie kroky, o ktorých bude hovoriť v pondelok (11.7.). Spomína možné trestnoprávne následky aj konanie v príslušných parlamentných výboroch. Opozícia zároveň organizuje ďalšie protesty za odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD) pre daňovú kauzu Bašternák. A to aj s prihliadnutím na konanie predsedu parlamentu Danka. V pondelok o 18.00 h budú protesty v Bratislave a v Žiline.

Danko chce zmenu rokovacieho poriadku

"Predseda NR SR Andrej Danko sa už jasne vyjadril k tejto téme včera a potvrdil svoje rozhodnutie o poverení podpredsedu NR SR Andreja Hrnčiara na jeho zastupovanie. Keďže v parlamente sa stále stupňuje chaos a neporiadok, už dnes bolo prvé pracovné stretnutie k zmene rokovacieho poriadku," reagovala dnes riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Zuzana Čižmáriková.

Pozrite si podpis Andreja Danka z Koaličnej dohody


A ten z poverenia

BRATISLAVA/TASR, mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti