Stále viac párov hľadá náhradné matky. Na Slovensku to stále nie je možné

ultrazvuk v tehotenstve
Zdroj: Shutterstock.com

Zvládli by to aj naši odborníci, má to však háčik. Je to problém politický.

Stále viac pribúdajú páry hľadajúce náhradné matky, ktoré by im vynosili dieťa. Najbližšie to majú do Česka, kde sú na to špeciálne kliniky. Priviezť si ale takéto dieťa na Slovensko môže znamenať porušenie zákona.

Náhradnú matku si môžete pokojne nájsť aj na internete. Svoje o tom vie aj muž v našej reportáži. S partnerom sa rozhodli využiť túto možnosť. "Je to oveľa jednoduchšie, ako si mnohí ľudia myslia. Existuje niekoľko stránok, kde sa doslova ponúkajú náhradné matky, ktoré chcú vynosiť deti," povedal pred našou kamerou.

Z medicínskeho hľadiska nejde o nič komplikované. Žena poskytne vajíčka, muž spermie a náhradná matka maternicu. Zvládli by to aj naši odborníci, má to však háčik. Je to problém politický.

Podľa nášho zákona je matkou dieťaťa tá žena, ktorá dieťa porodila a nič na tom nemení fakt, že darkyňa vajíčok sa dohodne so ženou, ktorá to dieťa vynosí, že sa stane matkou ona. Je to v rozpore so zákonom, taká dohoda nemôže byť nikdy platná.

Napriek tomu, že aj v Česku je matkou žena, ktorá dieťa porodila, náhradné materstvo tam zažíva rozmach. Otvorene sa k nemu hlásia aj renomovaní českí odborníci. K tomuto kroku pristupujú len z medicínskych dôvodov napríklad ak žena nemá maternicu. Viac v reportáži Henriety Hajtovej.
BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti