Pozor na plážových "inžinierov". V ambulanciách pribúdajú Slováci so syfilisom

flirt.jpg
Zdroj: shutterstock.com/ Alex Zabusik

Najčastejšie lekári diagnostikujú syfilis a kvapavku. Ročne sú to stovky prípadov.

Či sú za tým uvoľnené mravy alebo viac príležitostí vďaka dovolenkám, nevedno. V každom prípade pohlavné choroby najviac zamestnávajú gynekológov, urológov aj kožných lekárov práve v lete. U nás vedú kvapavka a syfilis.

Na kožnom mali plno aj dnes. "Je to obdobie, kedy sa ľudia viac stretávajú, spoznávajú a skutočne sú veľmi časté rôzne neviazané pohlavné styky. Sme na to zvyknutí, zažívame to po každých dovolenkách," prezradila dermatovenerologička Gabriela Kolátorová.

A preto to už v ambulanciách berú lekári s nadhľadom. "Všetky choroby sú zo stresu. Len tie pohlavné sú z potešenia," hovorí gynekológ Peter Stanko.

Najčastejšie diagnostikujú syfilis a kvapavku. Ročne sú to stovky prípadov. "Syfilis a kvapavka sú na vzostupe s otvorenosťou hraníc," tvrdí urológ Jozef Dúbravický.

"Pri kvapavke je u muža štvordňová inkubačná doba, kedy začne mať hnisavý výrok z močovej trubice," vysvetlila Kolátorová.

U ženy nemusí byť taký nápadný, a preto ho môže prehliadnuť. Každopádne, na dvere zaklope skôr chlap ako žena. "A následne sa aj u partnerky zistí ochorenie," dodáva Kolátorová.

Syfilis sa prejavuje tvrdým nebolestivým, ale za to nápadným vredom. A prečo sa tak týmto pomaly historickým ochoreniam u nás tak darí? "Iba 17-20 percent mladých mužov a žien používa kondóm ako ochranu pred ochoreniami a infekciami," hovorí urológ.

"Nech ho má každý chlapec a dievča po ruke, keď sa niečo vyskytne. Nikto im v tom nezabráni, tak nech majú rozum a zodpovednosť a chránia sa. Bude to pre nich rovnako príjemné a zaujímavé," hovorí gynekológ Stanko.

Môžu sa pohlavné choroby prenášať aj orálnym stykom? "Je jedno k akému kontaktu dôjde, či genitálnemu, análnemu alebo orálnemu. Pohlavná choroba sa môže preniesť aj takto. Už som dostal aj otázku, či je možné dostať pohlavnú chorobu na záchode. Áno, je to možné, ale pohodlnejšie je to v posteli," hovorí Stanko.

A keďže za zvýšený počet pohlavných chorôb môže aj migrácia, opatrní by mali byť najmä nezadaní muži, ale aj ženy by si mali dávať pozor na rôznych plážových inžinierov, ktorých nehynúca láska je časovo obmedzená na ich dovolenkový zájazd a v srdci majú dostatok miesta pre všetky zahraničné turistky.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti