Domáce

Keď ovocie a lieky viac škodia ako pomáhajú

grep.jpg

Užíva ho každý piaty srdciar. Reč je o bisoprole, liečive, ktoré pomáha srdcu biť pravidelne.

V kombinácii s inými liekmi však môže byť pre pacienta nebezpečný. Aj kombinácia grepfruitu s niektorými liekmi na srdcový rytmus môže byť riziková. Možné následky nevhodnej kombinácie sú napríklad prílišné spomalenie srdcovej frekvencie, spavosť, únava, bolesti svalov, krvácanie.

„Najpočetnejšiu skupinou pacientov trpiacich chronickou chorobou, teda užívajúcich veľa liekov, sú pacienti so srdcovocievnymi chorobami. Sem patria aj ľudia, ktorí užívajú lieky na úpravu srdcového rytmu. Vždy by mali svoje lieky konzultovať s lekárom a ak hľadajú informácie na internete, tak nech ich čerpajú z overených zdrojov ako je služba Bezpečné lieky našej poisťovne," hovorí Monika Lainczová, manažérka odboru liekovej politiky zdravotnej poisťovne Dôvera.

Vzájomnému ovplyvňovaniu sa liekov sa hovorí interakcia. Niekedy je takáto interakcia žiaduca, inokedy nebezpečná. Najviac sú interakciou ohrození pacienti trpiaci vážnejšími chorobami srdca, ako napríklad ischemická choroba srdca, zlyhávanie srdca, poruchy srdcového rytmu. Až 20% takýchto pacientov je ohrozených interakciou bisoprololu s iným liečivom.


Najmä kombinácia bisoprolu s ďalším liečivom na srdcový rytmus - amiodarónom môže skomplikovať liečbu a poškodiť zdravie. Pacienti užívajúci amiodarón by nemali zároveň užívať tabletky na zrážanie krvi, inak sa vystavujú riziku krvácania. Vyhnúť by sa mali aj grepfruitu a grepovej šťave.

Hrozbu odhalí služba Bezpečné lieky

K týmto nežiaducim interakciám u pacientov však dochádzať nemusí. Dôvera ako jediná zdravotná poisťovňa totiž umožňuje svojim poistencom, ale i lekárom overiť si riziko vzniku interakcií priamo z domu či z mobilu. Vo svojej Elektronickej pobočke ponúka bezplatnú službu Bezpečné lieky, ktorá lekárov i bežných ľudí upozorní práve na riziká vyplývajúce z užívania nevhodných kombinácií liekov, ale aj liekov a potravín.

V praxi to vyzerá tak, že poistenec, ktorý si aktivuje cez web Dôvery Elektronickú pobočku, v nej vidí, aké lieky v minulosti užíval a užíva. Ak pacient v rovnakom čase užíva lieky, ktoré sa nesmú kombinovať, služba ho na to upozorní.

„Je veľmi dôležité, aby lekári mali prehľad o tom, čo majú pacientom predpísali iní lekári a podľa toho upravili ďalšiu preskripciu. Túto možnosť im dávame zatiaľ ako jediná zdravotná poisťovňa," vysvetľuje Monika Lainczová.

Elektronická pobočka Dôvery zároveň okrem iného slúži aj ako zdravotná karta, pretože v nej poistenec nájde úplne všetky záznamy o tom kedy akého lekára navštívil, s akou diagnózou a aké lieky mu lekár predpísal. Dostupná je už aj cez aplikáciu pre iPhone, onedlho si ju budú môcť stiahnuť aj majitelia mobilov s Androidom.

Aby boli lieky bezpečné

1. Požiadajte svojho všeobecného lekára, nech skontroluje všetky vaše lieky. Môžu byť medzi nimi aj také, ktoré užívať už nemusíte, alebo vám spôsobujú ťažkosti. Napríklad bolesti svalov, svalovú únavu, zmenu zafarbenia moču, častý vznik modrín, či krvácanie z nosa.

2. Pri každej návšteve informujte lekára o všetkých liekoch a vitamínoch, ktoré užívate. Ale aj o lekároch, ktorých ste v poslednej dobe navštívili a všetkých zdravotných komplikáciách (bolesti svalov, svalovú únavu, zmenu zafarbenia moču, častý vznik modrín, či krvácanie z nosa)

3. Ak ste poistenec Dôvery, aktivujte si na webe www.dovera.sk/ep Elektronickú pobočku. Nájdete v nej službu Bezpečné lieky, ktorá vás upozorní na nevhodné kombinácie vašich liekov aj potravín. Môžete si tu overiť lieky ešte predtým, ako ich začnete užívať. Máte tu aj svoju liekovú knižku, vytlačte si ju a ukážte lekárovi vždy, keď vám predpisuje nejaký liek.

BRATISLAVA/PR Článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.