Sedavé zamestnanie zabíja

Žena za počítačom
Zdroj: Shutterstock.com

Stačí keď sedíte denne šesť hodín za stolom.

Sedavý spôsob života zabíja. Ukázal to najnovší výskum americkej organizácie Medicínska evidencia a certifikácia. Podľa výsledkov predčasne zomierajú tí, ktorí sedia v pracovnom kresle hodiny.

Ak človek trávi denne vyše šesť hodín posediačky, so 40 percentnou pravdepodobnosťou zomrie v najbližších 15 rokov. Hypodynamia (pozn. telesná slabosť, znížená sila napr. svalov) je smrteľne nebezpečná.

„Keď sa človek nepohybuje, zastaví sa lymfa. A o tom je naša imunita. Pri najmenšom zafúkaní vetra a klimatizácie môžu vzniknúť akútne ochorenia, ktoré sa ťažko liečia. V dôsledku hypodynamie vzniká okrem toho rozšírenie ciev a sú problémy so srdcom. Hypodynamia je aj nedostatok kyslíku, čím trpí mozog. Rozumové schopnosti sa priamo úmerne vytrácajú. A ešte: keď sa človek nepohybuje, jeho organizmus sa postupne zapĺňa toxínmi" tvrdí interná lekárka Ľudmila Lapovová.

Treba športovať, ale nie tesne po práci

Netreba si pritom myslieť, že od hypodynamie nás zachráni aktívne športovanie. Internistka tvrdí, že po šesťhodinovom sedení v práci nám športová hala nepomôže. „ Ak ideme po práci ešte športovať, treba tu byť veľmi opatrný. Za hodinu intenzívneho tréningu je intoxikácia organizmu ešte väčšia," dodáva.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu.

Obezita, cukrovka, hypertónia, zvýšený cholesterol - to všetko sú následky nedostatku pohybu. Zmerajte si obvod pásu. Ak je u muža väčší než 94 a u ženy väčší ako 80 centimetrov, znamená to, že sú v rizikovej skupine. „Máte tukové vnútorné orgány a telo nemôže správne stráviť glukózu. Tieto choroby, ak raz vzniknú, sa veľmi ťažko liečia," tvrdí patologický fyziológ Alexander Šubin.

Stačí 10 minút

Hypodynamia je jednou z príčin rozvoja radu chorôb, ktoré vedú u ľudí ku smrti. Najlepšími liekom je fyzická aktívnosť a následne diéta. A iba potom niektoré liečivé preparáty.

Z kancelárie sa predsa len dá dostať živým a dokonca aj pomerne zdravým. Lekári odporúčajú preto každú pol hodinu vstať na 10 minút. Treba sa prejsť medzi stolmi, vypiť vodu, to znamená prinútiť k pohybu lymfy, aktivovať vyvedenie toxínov a spaľovanie kalórií.

A po práci je najlepšie sa poprechádzať sa na vzduchu. Organizmus potrebuje nadýchnuť sa a zregenerovať. Vtedy bude riziko vyprovokovania „smrteľného kvarteta" minimálne, informuje portál Hlas Ruska.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.