Cisársky rez sa na Slovensku zneužíva. Polovica z nich je zbytočná

dieta.jpg

Zvyšuje sa tak riziko, že takéto dieťa raz bude mať astmu, alergie, cukrovku či dokonca leukémiu.

Každé tretie dieťa sa na Slovensku narodí cisárkym rezom. Z toho polovica vraj mohla prísť na svet prirodzene. Cisársky rez je dôležitá operácia, ale nemá sa zneužívať. Reči o tom, že je to pre ženu ľahšia cesta sú podľa odborníkov bludy.

Naopak hrozí infekcia, či problémy v intímnom živote aj ďalšom tehotenstve. Navyše problém môže mať aj dieťa.

Dieťa dozrieva aj počas samotného pôrodu. Keď príde na svet neprirodzenou cestou, týchto pár dôležitých chvíľ mu vraj chýba. "Dieťa, ke´d prichádza pôrodným kanálom, tak sa osídli baktériami matky. Dieťa, ktoré vyberieme von cisárskym rezom, tak sa osídli škodlivými baktériami nemocničného prostredia a existujú štúdie, ktoré dokazujú, že tie baktérie v čreve ostávajú celý život," vysvetlil Jozef Záhumenský z Gynekologicko pôrodníckej kliniky v Trnave.

Zvyšuje sa tak riziko, že takéto dieťa raz bude mať astmu, alergie, cukrovku či dokonca leukémiu. "Keď sa to celé spočíta, tak dieťa, ktoré sa rodí plánovaným cisárskym rezom, má o 40 percent vyššie riziko, že do veku 21 rokov umrie," dodáva Záhumenský.

Samozrejme to neznamená, že každé dieťa narodené cisárskym rezom bude choré alebo skoro zomrie. Pôrodníci len hovoria o rizikách, a to preto, že cisárskych rezov robíme na Slovensku veľa a často aj vtedy, keď to nie je nutné. Rodí tak každá tretia žena. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča o polovicu menej.

"Je to vysoké číslo, ale poviem úprimne, ja z toho nerobím tragédiu, pretože pre nás je naozaj dôležité spokojná a zdravá žena a zdravý novorodenec," hovorí Miroslav Borovský, prednosta Prvej gynekologicko-pôrodnickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave na Antolskej.

"Cisársky rez je život zachraňujúca neskutočne potrebná operácia,ale súčasne, keď sa zneužíva, tak neprináša dobré výsledky ani pre ženu, ani pre dieťa," tvrdí Peter Kaščák, primár gynekologicko-pôrodnickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Na mieste sú medicínske dôvody. Keď si to zdravotný stav matky alebo bábätka vyžaduje. Niekedy to ale ženy vyslovene chcú a hovorí sa aj o tom, že to vyhovuje aj lekárom. Je jednoduchšie naplánovať takýto pôrod na konkrétny čas ako čakať na spontánny.

"To je práca obvodných gynekológov, ktorí by mali tú rodičku viesť k radosti z prirodzeného pôrodu, zbaviť ju strachu," dodal Záhumenský.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti