Plánujete si kúpiť byt? Toto radia odborníci!

Budúca nehnuteľnosť Beyoncé a Jay Z-ho
Zdroj: Profimedia.sk

Rast cien nehnuteľností na Slovensku dosiahol tempo 5 percent.

Plánujete si kúpiť nový byt? Podľa odborníkov by ste sa mali poponáhľať, ceny totiž stále rastú do obrovských rozmerov. Na nižšie ceny bývania môžeme zabudnúť aj v najbližších mesiacoch.

Daniela Rážová šéfuje jednej z najväčších realitiek. Nehnuteľnosti predáva už dlhé roky, ale rýchly rast cien zaskočil aj ju. „Rodinný dom v Rusovciach sa dal kúpiť minulý rok za nejakých 265 až 270 tisíc, tak dnes taký istý rodinný dom sa predáva za 310 až 330 tisíc eur," uviedla Rážová. Oficiálne štatistiky pritom o obrovskom zdražovaní bývania nehovoria.

V Bratislave rástli ceny vyšším tempom

„Rast cien nehnuteľností na Slovensku dosiahol tempo 5%", uviedla Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky. Podľa Rážovej to ale neplatí pre Bratislavu.

V niektorých mestských častiach tam stúpli ceny aj o rekordných 15 percent: „Ceny stúpli najmä v Ružinove a povedzme v Novom meste - v takýchto sídliskových lokalitách," vysvetlila Rážová.

 


O byty je veľký záujem

Ešte väčšie zdražovanie bytov a domov má za sebou susedné Rakúsko a Maďarsko. „Ceny nehnuteľností sú stále lacnejšie ako v Bratislave, ale sú výrazne vyššie oproti napríklad dvom rokom dozadu," dodáva Rážová.

Ceny tak síce rastú, ale to ešte neznamená, že o byty nie je u nás pre vysoké ceny záujem. Práve naopak. Napríklad v hlavnom meste si niekedy musíte na nový byt počkať aj niekoľko mesiacov.

Na vysnívaný byt si treba počkať

Podľa Martina Šimurdu, analytika spoločnosti Bencot Investments musia ľudia čakať dlhšie ak chcú byt v dobrej lokalite a s primeranou cenou. Niekedy to trvá až dva roky kým byt dokončia. Realitný biznis sa totiž roztočil hlavne vďaka lacným hypotékam.

„Počas krízy ľudia vlastne čakali a dneska už vidia, že ceny neklesajú, hypotéky sú lacné, to značí, že tie svoje odložené nákupy realizujú a hľadajú si svoju vhodnú nehnuteľnosť," uviedol Šimurda.

Hľadanie novostavieb bude v najbližších dvoch rokoch jednoduchšie, developeri totiž dokončia viacero veľkých obytných projektov. V najbližších mesiacoch by už domy a byty nemalo čakať ďalšie dramatické zdražovanie, podľa Rážovej sú už totiž ceny na hrane. „Už je cítiť že ľudia nie sú schopní tie byty kupovať za tieto ceny," vysvetlila šéfka realitnej firmy.

BRATISLAVA/TVMARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nehnuteľnosť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.