Domáce

Slovenka má na konte svetový rekord. Je vášnivá zberateľka

Zberateľka servítok Antónia Kozáková
Zdroj: TASR

"Servítková Tonka" má rekordnú zbierku vyše 65-tisíc servítok.

Servítky zbiera už 17 rokov a za ten čas sa jej zbierka rozrástla na vyše 65-tisíc kusov, z ktorých každý je iný. Obyvateľka obce Ruská v okrese Michalovce Antónia Kozáková sa so svojou zbierkou dostala aj do Guinnessovej knihy svetových rekordov. Pre jej záľubu ju ľudia volajú „Servítková Tonka".

"Servítky som začala zbierať v roku 1997, začalo sa to tým, že som si ich postupne odkladala do škatule. Keď som mala 4000 kusov, prihlásila som sa do Slovenskej knihy rekordov, z ktorej mi môj rekord uznali a v roku 2004 vydali prvý certifikát. Môj aktuálny počet servítok je 65 590, ale z týždňa na týždeň sa to mení, keďže mi stále pribúdajú," hovorí zberateľka.

Zdroj: TASR

Štvorcové kusy jemného papiera si Kozáková kupuje cez špeciálne obchody, vymieňa s inými zberateľmi alebo aj dostáva od priateľov, známych i neznámych, za čo im je vďačná. "Sú aj takí zberatelia, ktorí mi svoju zbierku podarovali, čomu sa veľmi teším. Objednávam si servítky aj cez internet, výber je obrovský, každý týždeň si niečo nové pekné objednám," priblížila.

Svoju nevšednú kolekciu má uloženú v 22 škatuliach, ktoré sú rozdelené napríklad na vianočné a veľkonočné servítky, či rozprávkové alebo kvetinové motívy. Každý mesiac ju kontroluje, aby v nej nemala z jednej servítky viac kusov.

Zdroj: TASR

Papierové obrúsky pochádzajú z mnohých štátov, sú na nich rôzne vzory, objekty, zvieratá, aj ľudia, medzi nimi napríklad zosnulý pápež Ján Pavol II. "Najdlhšia, ktorú mám, meria 117, a najkratšia osem centimetrov. Mám aj také, ktoré vyzerajú ako ozajstné peniaze," uviedla vášnivá zberateľka.

Ako hovorí, každá servítka je pre ňu zaujímavá a pekná. Rada by ešte získala obrúsok s Pražským alebo Bratislavským hradom, servítky so slávnymi ľuďmi alebo modernými autami. "Zameriavam sa aj na také, ktoré vyzerajú ako fotografie alebo na ženské tváre, niektoré majú aj série," dodáva.

MICHALOVCE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti